| Reellex1 a întrebat:

Cine poate sa-mi dea un sfat in privinta:
La bara eu pot sa ma ridic de 20 de ori curat, adica fara nici un fel de ajutor(balansari), dar cind vreau sa fac flotari doar in miini de abia imi iese sa ma ridic odata.De ce asa? Cine poate sa-mi dea un sfat in ce mod sa ma antrenez ca sa pot face flotari in miini(doar in miini, fara picioare)?
Si de asemenea:eu am miini musculoase dar nu pot sa ma tin in ele.Din ce cauza?
P.S. Dau FUnDaaaaa.

4 răspunsuri:
| alinutzu_6299 a răspuns:

Incearca sa faci in fiecare zi azi 5 serii a cate 1 tractiune si tot asa si cresti in fiecare zii eu fac 10 tranctiuni si 20 de flotari pentru mine e bine dar nu ma definesc din pacate

| WebEye a răspuns:

Omule tractiunile si flotarile in maini sunt ca de la cer la pamant,tu la tractiuni iti folosesti bicepsul pentru a realiza exercitiul,dar la flotarile in maini, iti folosesti umerii, spatele, tricepsul, bicepsul o gramada de grupe de muschi, n-ai cum sa faci flotari in maini inca...cand o sa ajungi sa faci vreo 200 tractiuni la bara si vei cantari vreo 55-60kg max atunci sa te astepti si la vreo 10-15 flotari in maini...sunt cele mai grele ai nevoie de putere si muschi..si mai ales antrenament!

| Cosmin86 a răspuns (pentru WebEye):

O mica observatie, la tractiuni folosesti biceps+antebrat ( 20 % ) si spate ( 80 % ), nu doar biceps.

Si cand o sa ai maxim 55-60 de kg nici nu prea o sa ai muschi, muschii au si ei greutatea lor, cand cresti in masa musculara cresti si in greutate, evident.

| Reellex1 explică (pentru WebEye):

Eu am 63 de kg.
WebEye tu ai in vedere 200 tractiuni dintr-o data sau pe rind(10 apoi din nou 10 si tot asa mai departe)?