| gamerulmalahios a întrebat:

Cu cat te ajuta inoltul sa cresti in inaltime.
Salut TPU! Sunt adolescent si sunt frustrat de inaltime.Mama si tata imi tot spun sa ma apuc de inot ca cica ma ajuta.Problema acum e si cat ma ajuta sa ma inalt. Din cate am citit pe net inotul te ajuta doar 2-3 cm, ceea ce nu ma atrage prea mult spre al practica(de asta m-am si lasat de inot acum 7 luni). Legat de perioada de acum 7 luni cand faceam inot ( ca tot veni vorba) am facut cam 2-3 ore pe saptamana(antrenament strict) timp de aproximativ 6-7-8 luni(nu mai stiu exact cat) dar n-am observat nicio crestere in inaltime.Mai facusem inot si inainte (cred ca e sportul pe care l-am practicat cel mai mult si daca ar fi sa zic cat inot am facut toata viata cred ca ar iesi 2 ani) dar cand eram mic deci nu cred ca se pune.De asemenea, tin sa mentionez ca fac si aproimativ 9 minute de stretching o data la 2 zile(stau pe o bara timp de 30 de secunde cam de 18 ori o data la doua zile-cica ma ajuta sa ma inalt) iar daca stretchingul ma ajuta la fel de mult ca inotul sa ma inalt mai bine fac mai mult stretching decat sa merg la inot(mi-ar fi mai usor)
Dar in fine...deci:
Cu cat ma ajuta inotul(daca ma ajuta) sa ma mai inalt?
PS-Fara comentarii cu gen apuca-te de baschet/volei, sporturile astea te ajuta mai mult sa te inalti pentru ca n-am cum sa le practic-am incercat sa ma apuc dar nu ma primeste nimeni pentru ca se face numai de performanta(iar in cazul meu n-am cu sa fac de performanta).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ai o mostenire genetica de la parinti pe care ca vrei ori ba, natura ti-a dat-o si tie.
In al doilea rand, agatatul de bara sau stretchingul NU ajuta la cresterea in inaltime! Cine a ras de tine, rade mai departe, pentru ca asa ceva nu te va ajuta niciodata.
Mersul la sala te ajuta sa te dezvolti pe lateral, adica musculatura si atat.
Daca vrei sa cresti in inaltime, atunci fa ceea ce trebuie, adica un sport practicat intens, zi de zi, minim 2 ora, precum: volei, handbal, baschet.
ESti destul de incapatanat si limitat, daca faci taman pe dos si te astepti sa vezi rezultate.
Vezi ca timpul trece si la 18 ani ti se incheie cresterea!

| aXy99 a răspuns:

Nu te va ajuta NIMIC sa cresti in inaltime, cum nimic nu va ajuta pe nimeni sa-si creasca marimea penisului. Asta e inzestrarea ta genetica. Nu ai ce face. Impaca-te cu ideea si nu mai pierde timpul cu stretching sau alte prostii. Poti creste in inaltime pana la 21 de ani ca baiat.
Ca sa-ti faci o idee, inaltimea ta finala este data de suma inaltimilor parintilor +15 cm totul impartit la 2. (de exemplu daca tatal tau are 1.75, iar mama 1, 6, tu vei avea (1.75+1.6+0.15)/2, adica 3.5/2, deci 1.75. Posibil +/-3 cm)

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

S-a modificat. Nu mai conteaza ce am scris aici. Nu pot sterge intrebarea pentru ca site-ul asta are mari lacune si nimeni nu le rezolva.

| Kerre a răspuns:

Din timp iti pot zice ca toata treaba asta cu cresterea inaltimii este determinata doar de genetic. Inotul, stretchingul practicate 2-3 ori pe saptamana nu te va ajuta deloc sa cresti in inaltime, incearca sa practici anumite sporturi cum ar fi basketul 1-2 ore pe zi pentru a-ti mai intinde putin oasele dar nu te astepta la cresteri uimitoare in inaltime, Bafta.