| Florin_Comsa_1997 a întrebat:

Cum procedez cu incarcatura la Creatine 600g (500g + 100g GRATIS) de la Pro Nutrition?

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Faza de incarcare nu este necesara. este doar marketing sa consumi mai mult si sa cumperi mai des. rinichii nu suporta 20g creatina + ce iei din alimentatie. creatina are efect doar dupa saturatia muschiului, deci nu este ca un preworkout sa iti dea energie in ziua respectiva. ce iei luni simti miercuri. muschii ajung la saturatie cam in 20 de zile cu creatina. cu incarcarea faci ca aceasta perioada sa se reduca la 5 zile + fortezi rinichii si consumi prea multa. avand o perioada de saturatie mare nu conteaza CAND iei, atat timp cat iei din 24 in 24 de ore. eu personal iau dimineata cu micul dejun si antrenamentul il variez de la 9 dimineata pana la 2 dupa-amiaza.

| Nickname1890 a răspuns:

Faza de incarcare presupune administrarea a 15-20g de creatina pe zi in primele 3-4 zile. Dupa cum spune si antrenor fitness, nu sunt convins ca obtii rezultate mai bune asa decat daca iei direct doar 5 g pe zi

| AntrenorFitness a răspuns:

Faza de incarcare nu face decat sa forteze rinichii si ficatul. Aceleasi rezultate le obtii daca administrezi 5g creatina cu un pahar de apa si o lingura de miere, sau cu un fres de portocale, inainte de antrenament cu 30-45 min.
http://www.despreculturism.ro/......atina.html

| florynmondialul a răspuns:

5 gr pe zi!

| NDC12 a răspuns:

Faza de incarcare, incarcatura.

Si dupa cum ti-a zis si jhonny, nu e necesara.

| NDC12 a răspuns (pentru NDC12):

Faza de incarcare, nu incarcatura*