| FericituIndragostit a întrebat:

Daca alerg chit ca doctorul o spus sa nu fac efort fizic (am probleme doar cu mainile). O sa slabesc in maini sau in piept sau spate. Precizez ca nu-s asa facut si nas vrea sa slabesc. Doar sa pot sa alerg mai multa distanta si sa-mi dezvolt mai bine musculatura picioarelor.
Ce sa fac?
Fundoc

4 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

In primul rand trebuia sa ne spui de ce mai exact. Ce ai la maini? Slabitul survine in cazul in care nu mananci suficienti carbohidrati si sau grasimi ca sa inlocuiesti energia consumata. In cel mai rau caz te fibrez daca mananci corespunzator. Iar cu alergatul, mai e problema ca dezvolti rezistenta si astfel esti mai putin predispus sa slabesti daca alergi pe aceeasi distanta. Alergatul e bun din foarte multe puncte de vedere. Problema ramane ce ai mai exact la maini, de nu poti sa alergi. Alergatul solicita bratul intr-o masura destul de mare, dar nu stiu sa ma exprim in procente.
Musculatura picioarelor se dezvolta si daca faci fandari, genoflexiuni, scari, ridicari pe varfuri.

Multa bafta si insanatosire grabnica!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ceva, respecta-l! Daca nu crezi in medici du-te la vrajitoare. O sa te omoare ele fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alergatul nu te va ajuta prea mult din punctul asta de vedere,iar posibilitatea sa slabesti este foarte mare(rezultatele se vor vedea in special la picioare,ele fiind cele care sustin efortul, dar vor fi vizibile si in rest). Pentru dezvoltarea masei musculare in zona picioarelor(in special in zona gambelor), ajuta genuflexiunile.Incepe usor, cu 15-20/zi si avanseaza treptat la 50/zi(chiar si putin mai mult, daca consideri ca este cazul). Succes.

| lylyzuzu a răspuns:

Pai ce pot sa zic mai bine asteapta pana zice doctorul ca poti sa depui efort fizic pentru ca stie el ce zice nu ti-a zis asa de fraier,daca zici ca nu esti gras atunci ai tot timpul din lume sa iti intaresti musculatura picioarelor, stai linistit si rezolva-ti problemele si apoi apuca-te de alergat, nu te incapatana pentru ca pana la urma e bine pentru tine.