| IonGeorgica a întrebat:

Daca am avut rupta dreapta (mai exact humerusul) cand aveam 12 ani, mana a fost operata iar acum am 15 ani credeti ca o sa pot merge la sala de forta, sau exista riscul de a se rupe din nou?

Funda

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, se va rupe, deoarece fiind operată nu mai ai aceiasi forta ca atunci cand este intreg, osul este lipit, deci fii atent la eforturi, ca nu e de glumit cu oasele.

| IonGeorgica explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa contactez un medic, dar pana acum faceam flotari si tractiuni la greu deci sper ca ma va lasa, macar la 16-17 ani big grin

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Antrenorul ar trebui sa te trimita intai la medicul sportiv, sa se stabileasca ce eforturi ai voie si ce sunt periculoase.

| Pool77 a răspuns:

Te duci frumos la un medica, care chiar se pricepe si el iti va spune exact daca esti apt pentru sala sau nu.

| ThePowerlifter a răspuns:

Daca chiar iti doresti sa arati mai bine, se poate. Trebuie sa iti schimbi mentalitatea, aia e limita. Ai putea sa te interesezi la un specialist, si daca te lasa sa faci sala, poti incerca sa faci mai multe repetari ca sa nu pui prea mare presiune pe os. Gen sa pui o greutate incat sa poti face maxim 15 repetari.