| deundecumpar a întrebat:

Daca esti in o perioada de stagnare oare o functiona metoda asta?

As vrea sa raspunda oameni care au experienta nu toti copiii

Ideea e ca eu am slabit de la 120 kile la 75 in vreo 2 ani

Mananc
Legume
Fructe
Seminte si Oleaginoase
Branza/Oua ponderat nu de la tara
Din martie nu mai mananc carne

De 5 luni nu mai slabesc deloc sub nici o forma indiferent de cata miscare fac + alimentatia mea

Am intrebat pe cineva care se pricepe si mi-a sugerat ca pentru a trece peste aceasta perioada de stagnare 1 zi pe sapt sa mananc mai multi carbohidrati inclusiv alimente (pe care eu nu le consum )
Cartofi
Orez
Paste
Paine Integrala

Ce ziceti poate functiona?

Multam

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, se numeste "zi de incarcare", rolul ei este sa-ti accelereze metabolismul. Faza este ca metabolismul s-a acomodat cu alimentatia ta, trebuie sa-l faci sa varieze, iar faza cu zilele de incarcare ( mai numite si zile de trisare ) e cea mai buna.

Mai poti folosi metoda de uzura, gen 3-5 zile nu consumi deloc carbo, doar proteine, dar e foarte solicitanta, e folosita in general inainte de concursuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru deundecumpar):

Cat e nevoie, pana ajungi la greutatea dorita

Eu personal am mereu o zi de incarcare, chiar ma ajuta sa ma antrenez mai intens

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru deundecumpar):

Da, pare ok, eu as mai adauga o sursa de carne sau peste

Si niste grasimi sanatoase, gen cateva masline, ulei de masline, un peste gras ( somon ), unt de arahide ( o sursa excelenta )

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru deundecumpar):

Http://www.myproteins.ro/peanut-butter

Nu stiu cat de natural e, dar pare mai bun decat alea din cora sau carrefour ( le-am incercat si pe alea )

Nu consumi nici macar peste?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru deundecumpar):

Nu am consumat niciodata, dar am auzit de bine

nu mi se pare foarte ok sa elimini complet carnea si pestele, spre ex. pestele oceanic are omega 3, 6, 9, proteine, creatina si altele + putine grasimi

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat