| Sorin987 a întrebat:

Daca in Spania cea mai mare rivalitate este intre Real si Barca iar in Anglia intre Manchester si Liverpool( sau cel putin asa am inteles, am auzit voci care spuneau ca cea mai mare rivalitate este intre West Ham si Millwall, in Italia care e cea mai mare rivalitate? Milan-Juve, Milan-Inter, Roma-Lazio sau care e? si as vrea sa imi spuneti si in Anglia care e....atentie, vreau sa stiu care e cea mai mare rivalitate nu meciuri mediatice, rivalitate este atunci cand suporterii se urasc de moarte, ies scandaluri uriase.

3 răspunsuri:
| christianlaroka a răspuns:

In Italia din cate stiu eu derbiul italiei este inter-juve, dar rivalitate mare este si intre milan-inter (derby de oras) si intre milan si juve. Intre roma si lazio este aceeasi rivalitate foarte mare ca intre milan si inter. In Anglia nu prea stiu, dar clar suporterii lui liverpool se uras de moarte cu cei ai lui everton.

| Marius7121 a răspuns (pentru christianlaroka):

In Italia cele mai multe rivale le are Juventus. Ele sunt in ordinea rivalitatilor:
AC Torino
Inter Milano
Fiorentina
AC Milan
Napoli
Hellas Verona
Derby d'Italia e Juve-Inter(desi pentru mine e Juve-Milan, ele sunt cele mai galonate echipe italiene, cele mai multe finale disputate in ucl, mai multe decat real si barca la un loc, mai multe decat manchester si liverpool)
Cel mai incendiar derby e Lazio-Roma, iar fanii lui Lazio sunt cei mai rasisti din Europa, multi jucatori de culoare avand probleme cu dobitocii.

| Alex10Rujan a răspuns:

Pai in Anglia sunt mai multe:Everton-Liverpool
Arsenal-Chelsea
Aston Villa - Birmingham
Liverpool – Manchester United
Newcastle – Sunderland
West Bromwich – Wolverhampton
Arsenal-Mancheste United
Iar in Italia
Lazio - Roma (Italia) – Sunt mai multe rivalitati in Italia, insa suporterii din Roma sunt cei mai fanatici.