| ArchieAkita a întrebat:

Daca in timpul postului intermitent, nu pot rezista fara ness (3 in 1) care are zahar, opreste postul intermitent? Gen anuleaza toata orele in care stau fara sa mananc doar de la un gram de zahar? Apropo, pot folosi miere de albine in timpul postului intermitent?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Despre ce post intermitent vorbesti? Nu mananci de dulce in sensul ca nu consumi, carne, oua, peste ci legume. Nu are treaba zaharul.
Intelegi gresit sensul de a nu consuma de dulce.

| sierra1 a răspuns:

"Daca in timpul postului intermitent..."

dacă intermitența de care vorbești e intre mese, atunci nu "oprește" nimic.
Poftă mare la ness-ul ăla

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Da. 3. Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu toti pot tine post nu te ajuta la nimic postul decat sa te imbolnavesti. asa ca maninca linistit /ă de toate ca nu te obliga Dumnezeu sa postesti.

| ArchieAkita explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu Dumnezeu ma obliga ci sanatatea. Am 1.50 deci nu-mi permit sa fiu grasa!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Postul nu imbolnaveste, din contra! e bine ca din cand in cand sa faci o pauza la alimente de origine animala, in special la carne pentru a da ragaz organismului sa se refaca
Sunt destui care sunt vegetarieni si care nu au nicio legatura cu posturile randuite de Biserica, din contra sunt atei.

| Catrice a răspuns:

Logic lul

| ArchieAkita explică (pentru Catrice):

What do you mean? laughing)

| Catrice a răspuns (pentru ArchieAkita):

I mean that...tu nu știi ce înseamnă posthee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Postul alimetar insemna abtinerea de la consumarea alimentelor de origine alimentara.
nu zaharul este problema si acel praf de lapte care il contine acel 3 in 1.Il poti inlocui cu ness frecat cu zahar.
,, De dulce'' nu insemna zaharul in sine, ci ce am spus eu mai sus.Lapte si derivate, carne si derivate...

| J0B0MAT a răspuns:

Nu anulează. Presupun că vorbeşti de dieta 8, 16.Ideal e să consumi cât mai puţin zahăr în alea 16 ore de nemâncare.

| ArchieAkita explică (pentru J0B0MAT):

Unele persoane mai sus au spus ca anuleaza pentru ca corpul are zahar si nu mai incepe procedura de slabire laughing) Deci, sa beau 3 in 1 sau sa nu beau? laughing))

| J0B0MAT a răspuns (pentru ArchieAkita):

Să bei liniștit. Nu afectează într-o mare proporție. Nici dacă mai bei sucuri acidulate pe lângă. Bine ar fi să nu consumi foarte mult, pentru cele mai bune efecte.
Important e ca în alea 8 ore să nu mănânci ca porcu, să mănânci mai sănătos, să consumi cât mai puțin prăjelile, fast-food, dulciuri etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba se refera la postul de 16 ore in care nu trebuie sa manance nimic, presupun ca tine regim ca sa slabeasca.

Scopul postului e ca sa ti fie foame si sa declanseze in corp metabolismul si arderea grasimilor

Cand mananci zahar scazi senzatia de foame

Bea ceaiuri neindulcite mai bine
Nu poti folosi nici miere. E tot zahar

| gugugugu a răspuns:

Probabil nu ai inteles sensul postului intermitent (fasting).
In cele 16 ore nu consumi absolut nimic in afara de apa, ceai sau cafea fara nici un gram de zahar, lapte, etc. Asta pentru ca orice gram de aliment porneste procesul de digestie si productia de insulina, astfel postul nu mai are nici un efect, il faci fara rost si nici nu vei avea rezultate. Apoi te vei intreba de ce nu se vad rezultatele si te vei demotiva. Incearca sa bei cafea simpla, ness simplu, ceai negru / verde. Nu pune zaharina.