| pulx a întrebat:

Daca ma duc la alergat, aveti idee cam ce muschi lucreaza din corp(pe langa picioare)? Si daca ati putea sa imi spuneti, cu cat sa mananc inainte de a alerga. P.S. sunt slab si vreau sa ma duc mai mult pentru a face ceva ca sunt satul de stat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoxanaaIvona a răspuns:

Atunci cand alergi, se lucreaza toti muschii: de la maini, picioare, abdomen, de peste tot! Eu practic jogging-ul de 6 ani! De obicei, mananc cam inainte cu 2 ore de a iesi..si consum cel putin 2l de apa pe zi! Avantajele pe care le-am dobandit in urma practicarii acestui sport : ma odihnesc foarte bine noaptea (mai demult aveam insomnii), nu prea ma imbolnavesc, ma reintorc plina de energie si pozitivism si ma mentin in forma..si culmea e ca nu mai imbatranesc si am uitat sa specific ca am si muschi! laughing In concluzie, ai doar de castigat de pe urma jogging-ului! Spor!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alergatul topeste grasimea de pe tot corpul, stimuland o gramada de muschi din corp, intarind muschii picioarelor si ai feselor (curului).

| relian a răspuns:

Cand alergi se misca toti muschii, aproape toti, de aia alergatu este cel mai indicat mod pentru ati mentine musculatura tonifiata.
De mancat maninca ce maincai si pana acum.Tu vrei sa stii cand sa maninci? Pai poti manca si dupa sa alergi, ori poti alerga si dupa sa maninci. Faci cum te simti tu mai confortabil, unia dupa ce maninca nu se simt bine daca alearga, probabil ca maninca ceva mai mult si sunt cam prea plini.Incearca ambele situatii si dupa vezi cum te simti tu mai bine.
De miscat am spus se misca toti muschii de pe si din corp si cei de la fata, toti laughing Spor la alergat.Era bine sa fi stat pe linga mine, mergeam si eu cu tine, eu nu alerg ca nu am cu cine, asa de unu singur am o lene ce nu-ti imaginezi laughing asa ca stau in pat si alerg in somn laughing

| Bonbardieruldeweekend a răspuns:

Pai nu prea stiu ce muschi iti functioneaza. Poate daca misti din corp se mai misca ceva prin tine dar nu neaparat lucreaza. Si de mancat e cel mai bine sa mananci cu o ora inainte sau dupa. Daca mananci si dupa alergi din prima poate sa ti se faca rau sa vomiti etc depinde de organismul tau

| Ionut3399 a răspuns:

Iti recomand pe langa alergat sa exagerezi cu exercitiile cu greutatea corpului, nu face prostia sa fii stinghie si sa te arunci la ganterele de la sala, o sa te strambi mai rau, alergatul iti dezvolta plamanii si foarte mult picioarele, ceilalti muschi in aceasta activitate sunt stimulati ca intr-o zi normala fara sport, adica o stimulare egala cu 0, alearga, fa tractiuni, flotari, abdomene, ridicari pe varfuri pentru gambe, geno si cel mai important MANANCA CE TREBUIE, 30% antrenament, 70% alimentatie!

| pulx explică (pentru Ionut3399):

Intocmai, nu vreau nici sa ma apuc de sala imediat, as vrea mai intai sa incep sa alerg si cel mai important sa renunt la fumat. laughing Dupa ma duc la sala, oricum nu am mai alergat de 3 ani de zile si am stat foarte mult timp fara sa fac nimic de aceea as vrea sa ma apuc de alergat!