| anonim_4396 a întrebat:

De ce la unele produse nu este precizata cantitatea de zaharuri din glucide(carbohidrati)?
Spre exemplu, am un produs(oricare) unde la informatii nutritionale scrie asa:
Per 100g produs:
proteine : 5.55g
lipide:20.8g
glucide:69g

Daca nu este precizata cantitatea de zaharuri("din care zaharuri") asta inseamna ca toate acele glucide sunt zaharuri?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Probabil majoritatea sunt zaharuri. Fac asta pentru ca sunt marlani
E o problema veche, si pe mine ma enerveaza la culme lipsa informatiilor nutritionale de pe alimente

| anonim_4396 explică (pentru greyhound):

Asa ma gandeam si eu. Dar dupa m-am gandit ca poate exista o regula in cadrul producatorilor, daca sunt numai zaharuri in glucide sa nu mai precizeze chestia cu "din care zaharuri". Mi se pare destul de logic: Avem 100g glucide(carbohidrati), daca sunt numai zaharuri vor scrie doar glucide :100g,dar daca sunt si carbohidrati complecsi vor scrie glucide :100g din care zaharuri 10g, asta insemnand ca cele 90g de glucide ramase sunt glucide(carbohidrati) buni.
Multumesc oricum pentru raspuns.

1 răspuns: