| Villy0po a întrebat:

De la ce varsta pot sa merg la sala? Ca sa nu am "probleme" (baiat, 13 ani).

13 răspunsuri:
| bogdan_7896 a răspuns:

Poti si de acum, dar nu te forta foarte tare si nu lua steroizi

| Simpatic a răspuns:

Ma numa sfaturi dau unii de 2 lei.Baiatu' >sala adica culturism sau bodybuilding, nu poti face decat incepand cu varsta de 16 ani, asta pentru ca iti deformeaza coloana si o sa ai probleme mari si cu articulatiile si multe alte inconvieniente.Stiu ce vorbesc, am practicat bodybuilding.Eu iti recomand cam pe al 18 ani sa incepi sala, atunci ai si o forta cat de cat.Am vazut persoane care fac sala si de 10 ani de zile, altele de 15 ani, nu au inceput de la vasrta frageda ci pe la 20 de ani s-au apucat, si acum arata ca aia de pe reviste, fara steroizi bagati si alte prostii pe care le baga culturistii profesionisti.In primul rand depinde pentru ce vrei sa faci sala? ca sa te ingrasi? dupa varsta de 40 de ani,toate persoanele se ingrasa,deci de ce ai vrea sa fii gras de tanar? muschi ca sa faci calumea iti trebuie cativa ani,dar nu te speria, ce este castigat cu munca (si nu prin substante denumite generic steroizi, hormoni) se pastreaza ani de zile.Deci nu ai de ce sa te grabesti, graba strica treaba!

| valThina a răspuns:

Treb sa ai buletin, deci cel putin 14

| vader a răspuns:

Acum poti sa mergi la o sala de lectura, e benefic si sigur nu vei avea probleme. In privinta salii de forta mai ai rabdare, esti inca in crestere, muschii ii lucrezi mai tarziu.

| Robert a răspuns:

Poti merge si acuma.Important este sa nu folosesti greutati pe care nu le poti ridica.

| aly a răspuns:

Poti sa mergi si de acum, nimeni nu te opreste.

| JamesDeLa2 a răspuns:

La 13 ani esti totusi cam mic...eu zic ca poti incepe cam de la 15 ani, dar ai grija ce exercitii faci pentru ca unele(nu toate) pot sa-ti incetineasca sau chiar sa-ti opreasca cresterea in inaltime...pentru mai multe detalii intrebi instructorul de la sala de forta!

| Majj a răspuns:

Este mult prea devreme. Esti inca in crestere si sala o poate opri. Mai pe scurt, ramai pitic.
Dar vad ca tu ai boala vedetismului si pari cam narcisist. Vrei cercel in buza, vrei freza de pikaciu, vrei sa fii fotomodel de la 13 ani, etc. Eu zic sa lasi revistele gen "bravo" sa iti conduca stilul de viata si sa te apuci sa citesti o carte(nu de joc), sa inveti si sa incetezi sa mai incerci sa fii "in randu lumii". Fii unic, nu mai incerca sa ii copiezi pe altii care par mai "cool"(desi au un iq sub 10) si mai smecherasi. Ca la bascalie si smecherie suntem campioni mondiali.

| cudyu007 a răspuns:

Lol mah.sor'mea are 7 ani si trage odata cu mine cu cate 3 kg p mana laughing la sala t duci cand te hotarasti sa pui ceva aspect p tine tonguehappy

| Ratnagar a răspuns:

Si totusi la 14 ani cam cate kg ai voie sa ridici?

| Zx99 a răspuns:

16 ani

| vasy_1796 a răspuns:

Te poti apuca si de acum dar ai grija sa faci corect cea ce faci si de la varsta ta nu are rost sa bagi si alte prosti...

| Porumbel_Adrian_1997 a răspuns:

De la 18 ani