| huideni1845 a întrebat:

Dupa ce se termina grupele champions league cum se aleg saisprezecimile?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de saisprezecimi ci de optimi (16 echipe), se califica primele doua echipe din fiecare grupa si sunt 8 grupe.
Castigatoarele grupelor se pun intr-o urna si cele de pe locul 2 in alta urna si se fac extragerile, cate una din fiecare urna. In aceasta etapa nu se pot intalni echipe din aceeasi tara.

| Bestia98 a răspuns:

Fiecare castigatoare a grupei joaca cu locul doi din alta grupa prin tragere la sorti.

| Moisil a răspuns:

Se impart in doua urne castigatoarele grupelor si echipele de pe locul 2 si apoi se trage la sort.

| Mihai_Vlad_1995 a răspuns:

Saispezecimile se aleg prin fiecare grupa prime 2 echipe si se trage la sorti cine cu cine joaca.
Funda?

| LukaArrr a răspuns:

Se extrag cine cu cine joca, locurile 1 joaca cu locurile 2 din toate grupele.