| thegame12 a întrebat:

E bun pentru masa musculara programul asta de alimentatie?
MASA 1:6 oua crude+500ml de lapte +2 plicuri ciocolata calda
2 pastille sterol complex(Biotech), 1 pastila vitamax
INAINTE DE ANTRENAMENT(peste 3 ore de la prima masa):
2 pastle sterol complex(Biotech), Creatina(cand nu iau creatina iau cate un plic de Hot Blood(SCITEC)
MASA 2(dupa antrenament):GAINER
MASA 3:Orez si 1-2 castroane mari de ciorba de porc fiarta cu tot cu oase+2 cani cereale nestle+2 pastille Sterol Complex
MASA 4(inainte de culcare):GAINER
si beau multa apa in timpul zilei si la antrenament
Daca e bun incep programul asta de maine. Astept Pareri (DAU FUNDA)

Răspuns Câştigător
| Wehes a răspuns:

Eu prefer ouale fierte ( albusurile ca galbenusurile au colesterol )
Cat despre alimentatie mi se pare ca mananci prea putina mancare pe care o inlocuiesti cu suplimentele. Sunt bune suplimentele doar ca pe langa ele sa adaugi si mancare solida.

| thegame12 explică (pentru Wehes):

Pai la 17 ani nu sunt de ajuns astea 4 mese : masa1 si masa3(mancare)si restul 2 mese gainer(GAIN FAST de la universal)+ vitamax

| thegame12 explică (pentru thegame12):

?

| thegame12 explică (pentru thegame12):

Astazi am incercat alimentatia asta si am avut si energie, motivatie, forta mult mai bine ca inainte si in plus vad k ma mentine pompat tot timpul sau o fi de la sterol complex?

| Wehes a răspuns (pentru thegame12):

Nu e neaparat rea alimentatia dar pe langa suplimentele astea, adaugi si surse importante de proteine : carne, peste, unele legume etc.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Normal ca NU

1. ouale crude au o enzima care IMPIEDICA absorbtia proteinelor, de-aia trebuie sa le consumi mereu fierte sau omleta

2. laptele il consumi seara, nu dimineata

3. prea putin carbo ( dimineata baga paine integrala, la celelalte mese baga si tu cartofi/orez/paste )

4. prea putine proteine din alimentatie, tu nu ai aproape deloc peste si carne

| thegame12 explică (pentru Cosmin86):

Eu am mai bagat oua crude pana acum si am simtit efectul la fel ca la gainer
dar aveam o banuiala ca nu sunt bune ficat crude

| thegame12 explică (pentru Cosmin86):

Pai cum sa am prea putine proteine daca la prima masa sunt peste 40 g proteine avand in vedere ca 1 ou are 7grame(asa scrie pe ambalaj)si 500 ml lapte inseamna 15 g proteina deci in total 55 g proteine, a doua masa (Gainer-ul) peste 20 g proteina, a treia masa cam 20 g proteina si a 4a masa(Gainer) peste 20 g proteina? si tu imi spui ca am prea putine proteine in alimentatie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegame12):

40 + 20 + 20 + 20 = 100 de grame ( ai zis peste, deci 120-130 sa zicem )

cate kg ai?

| thegame12 explică (pentru Cosmin86):

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegame12):

E ok, ai nevoie de 2 grame / kg-corp zilnic, deci ai nevoie cam de 132 de grame de proteine pe zi.

dar mai ia proteine si din surse de calitate ( carne, peste, unele legume) dupa cum ti-a zis wehes, el stie ce spune.

variaza mereu sursele de proteine si carbohidrati

| thegame12 explică (pentru Cosmin86):

Ok asa am sa fac

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

As lua wheight gaineru dimineata nu seara