| kido_9406 a întrebat:

Este bine sa bei apa inainte de jogging?
Daca da, cat?
La cat timp dupa jogging se poate bea, manca si ce?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu e bine. Pleci fara sa bei apa. Bei doar cand termini. Dc? stii ca majoritatea corpului nostru este cu apa.
Deci daca bei, nu conteaza cat, corpul nostru se va ingreuna putin, si se va racii, tot putin. Dar asta te oboseste mult
De exemplu, esti la fotbal, joci 30 min, pana obosesti calumea, si dupa bei apa. Pai cand revii pe teren esti obosit, si nu mai ai chef deloc de alergare, din cauza ca ti-ai ingreunat putin corpulhappy
funda?

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Ca o completare la ce a spus Natsu14, e bine sa vi hidratat dinainte, pentru ca pana cand apa ajunge in sistem (adica e filtrata de catre rinichi), dureaza catva timp, iar tu ramai in continuare deshidratat. Apa are si acel efect de racire, sa zic asa insa nu e neaparat un lucru rau, mai ales daca esti invatat cu sportul. Tocmai apa are un efect calmant daca raceste muschii, insa nu sa-i raceasca de tot, deoarece atunci chiar obosesti sau ii supui riscului unei accidentari. Chestia cu ingreunat corpul, nu e explicatia, pentru care te simti obosit. E o idee falsa, altceva te face sa te simti obosit. Faptul ca te relaxezi. Corpul tau in urma unui efort de durata medie si intensitate medie, acumuleaza in muschi acid lactic, ceea ce creaza starea de incordare si ingreunare a muschilor plus febra musculara, caracteristica simtita cel mai mult. Acidul lactic se formeaza in momentul in care muschii se racesc.
Dar in fine, ideea e ca, daca te hidratezi bine cu o jumatate de ora inainte sa faci sport, corpul tau nu va simti nevoia de a se hidrata. Sunt foarte multi oameni care nu inteleg importanta apei si daca o bei in timp ce faci, nu ai cum sa te simti mai bine, deoarece apa nu a fost absorbita de corp, in concluzie, dezhidratarea persista.

Multa bafta!

| PinkPanther a răspuns:

E bine sa bei apa inainte, in timpul su dupa jogging. Mai greu e cu mancarea daca mananci ceva mia consistent sa fie inainte cu 2 ore de alergat sau cu jumatate de ora un fruct sau un iaurt, dupa pentru slabire nu trebuie sa mananci cam o ora

| BMA a răspuns:

Inainte cu vreo 2 ore, altfel nu prea poti face jogging prea lejer, sau foarte putina

dupa jogging dupa 10-20 min, de mancat nu stiu cestraight face

| 7andrei11 a răspuns:

Pai e bine sa bei o cantitate mai `mare` cam cu 30-60 de min inainte de alergare ca sa potis a alergi lejer, pe urma in timpul alergari cand ti se usuca gatul o gura sau doua sau eventual iti clatesti gura. Acum depinde si cat esti tu obisnuit sa bei. Oricum hidratarea e foarte importanta deci cand mergi la alergat nu trebui sa iti lipseasca apa. in timpul alergari poti sa te opresti mai faci 10 flotari sau dk esti pe langa un parc faci 10 tractiuni ca sa iti lucrezi mai bine muchi. Cand ajungi acasa stai si te linistesti 10-15 min si e bine sa mananci o portie de 100g de carne de pui sau vita cu o salata sau o leguma, sau dk mananci doar carne e bine sa mananci un fruct dupa masa. E bine sa mananci ceva bogat in proteine ca muschi sa se refaca si sa evolueze...bafta!

| kido_9406 explică:

Jogging fac dimineata, deci nu am cum sa mananc cu 2 ore inainte. ma trezesc si plec la jogging.
In legatura cu mancatul, cred ca o sa mananc o salata sau vad eu dupa 30 de minute dupa ce vin si dupa vreo 10 - 20 minute o sa beau si apa happy