| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo diferenta intre proteine si produse gen creatina si daca da care? Imi pare rau daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

O proteina completa ( adica cele de origina animala : branza, oua, carne ) contine 20 de aminoacizi. Proteina este descompusa in aminoacizi si ajuta la refacerea fibrelor dupa antrenament ( ceea ce e foarte important, ca atunci cresc muschii, in perioada de ODIHNA, nu cand ii lucrezi ).

Creatina este un aminoacid care ajuta la pompare si forta. Creatina mareste venele si intra mai mult sange in muschi ( este un vasodilatator ) => forta crescuta. De asemenea creatina mai retine apa in muschi, hidrantandu-i => recuperare mai rapida ( apa impiedica formarea acidului lactic ). Si creatina mai are si rol energizant.

Ti-am zis in cuvintele mele ce stiu, mai detaliat gasesti pe net.

5 răspunsuri:
| christos1234 a răspuns:

Proteinele sunt mai bune te ajuta sa cresty mai repede.

| iHortez a răspuns:

Creatina este mai ok @christos1234 cam greseste

Dovada:
http://valentinbosioc.com/totul-despre-creatina/

Funda:)?

| Cosmin86 a răspuns (pentru iHortez):

Cum sa fie mai ok?

sunt produse COMPLET DIFERITE, cum naiba sa le compari cand fiecare face altceva?

apuca-te de sah

| Justmy999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da detalii

| Justmy999 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai explicat perfect mersi mult pentru informatie

| Cosmin86 a răspuns (pentru Justmy999):

O proteina completa ( adica cele de origina animala : branza, oua, carne ) contine 20 de aminoacizi. Proteina este descompusa in aminoacizi si ajuta la refacerea fibrelor dupa antrenament ( ceea ce e foarte important, ca atunci cresc muschii, in perioada de ODIHNA, nu cand ii lucrezi ).

Creatina este un aminoacid care ajuta la pompare si forta. Creatina mareste venele si intra mai mult sange in muschi ( este un vasodilatator ) => forta crescuta. De asemenea creatina mai retine apa in muschi, hidrantandu-i => recuperare mai rapida ( apa impiedica formarea acidului lactic ). Si creatina mai are si rol energizant.

Ti-am zis in cuvintele mele ce stiu, mai detaliat gasesti pe net.