| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor, va respect.Am o intrebare:Am deja niste forta, pentru varsta mea de 14 ani, cum fac forta mare?
Am o gantera pana la 10 kg se pot pune greutatile.
Un prieten care are forta multa, mi-a zis ca trebuie sa lucrezi in fiecare zi, cate poti.
Eu pot sa fac vreo 10 de 4 ori pentru biceps, 30 de 2 ori, antebrat 5 kg.
Genoflexiuni, abdomene, 15 de 4 serii.
Ramat pentru spate, 10 de 4 serii.Gantera vreo 6 kg.Sau as putea merge la un sport?

2 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Are dreptate andrei dar nu e mare filozofie.
Dar pentru forta da ai nevoie de niste gantare grele dar, de la flotari optii forta. Daca faci 15 odata la cateva zile fa nr mai mare 15, 17, 20 etc. si cu cat avansezi, avanseaza si fortahappy.
Daca alegi un sport unul potrivit pentru mai multe grupe de muschi este Inotul dar te dezvolti si te inalti treptattongue, caiacanoe ati dezvolti tot bratul.
Sfatul meu e sa lucrezi pentru masa musculara cu 10 kg e bine deoarece cu timpu o sa te inalti si vezi ca-ti lipseste masa.
Dar toate acestea include intr-o nutritie buna trebuie sa mananci in fiecare zi proteine, carbohidrati mai exact o masa sanatoasa.

| TopCom360 a răspuns:

Sall Muschiu
Legat de forta ta
Zici ca ai destula forta pentru un baiat de 14 ani dar vrei mai mare, a?
Bn uite iti dau un sfat logic si general pe care mi la dat si mie un mos de-al meu cu musculatura la punct
Si eu am 15 ani si sfatul mosului meu mia ziso anul trecut prin februarie
Ma rog sa lasam vorba
Deci: ai gantere de 10kg
Nu incerca sa faci cu 10kg din prima pentru ca obosesti muschiul si n-o sa mai poti face mai departe, o sa te doara

prima data pune pe gantera doar 2kg si fa cate poti,preferabil cat mai multe,la orice muschi,mana,piept,gat, abdomen, etc
incearca sa pui cate 1-2kg la o saptamana
de ex: saptamana asta ai pus 2kg, saptamana viitoare mai plusezi ink 2kg
incearca sa faci asta de 2 ori pe zi,dimineata si seara,putin la amiaza dar jumatate cat faci seara,acum ca incepe si scoala ar fi bine sa faci doar seara,de ce? pentru ca dim cand te scoli esti obosit si muschii nu-si fac efectul.
Daca stai la tara e si mai bine de ce? pentru ca acolo este aer pur,curat,mancare naturala(lapte,branza,oua etc, ce poti gasi la tara) si muschiul se alimenteaza natural
Exercitiile le faci doar seara, de ce? pentru ca dupa o masa buna stay 30 de min sa te odihnesty putin apoi te apuci de ex, si cand te culci pe noapte muschiul evolueaza
Nu incerca sal fortezi cu greutaty de peste 2kg sau 3kg pentru ca nu e bine, el trebuie sa se obisnuiasca cu un program cat mai usor, cand va fi gata pentru ex dure atunci sal pui la peste 10kg

sper ca te-am ajutat
asta am facut si eu si sincer la mine se vede destul de bine
bafta
fii puternictongue