| adela2012 a întrebat:

Hei, care a alergat si a slabit in burta, dar vizibil? Niciodata nu am inteles cum alergatul iti topeste grasimea de pe abdomen...

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Orice tip de exercitiu ce iti tine ritmul cardiac peste 65% din maxim (calculat 220-X= Y 65%*Y=Z) unde X este varsta ta, Y este maximul de batai pe minut ce il suporta inima ta si Z este valoarea pe care o urmaresti tu minim prag. revenind, deci, orice poate mentine Z ala ca exercitiu te va ajuta sa slabesti, fie el alergat, inot, aparat de vaslit, fitness, sex, ma rog. aici mai ai 1 conditie. minim 20 de minute/antrenament, minim 3 antrenamente/saptamana.

fizica din spatele chestiei asteia? corpul foloseste grasimea ca energie, la fel cum foloseste masina benzina. cu cat ii dai la masina mai mult pedala in podea, cu atat intra mai multa benzina in motor sa ii dea forta. deci cu cat fortezi corpul sa faca exercitiu, cu atat corpul foloseste grasimea pe post de energie. mentii exercitiul o perioada lunga de timp, corpul forteaza grasimea sa intre "in motor" si "sa arda" ca sa il energizeze.

altfel de ce crezi ca 1g proteina/carbo = 4 calorii, dar grasimea la 1g are 9.3 calorii? tu daca ai avea intre un creion ros de colegi si un pix de aur ce ai folosi sa scrii? creionul? cam asa e si corpul. alege raportul cel mai bun pentru energie multa = grasimea

| RAY a răspuns:

Pune niste untura in tigaie si dai foc la aragaz si vei vedea cu ochii cum arde grasimea acel lucru se intampla si la noi organismul arde mereu de aia avem temperatura de 37 de grade constanta el arde calorii adica grasime, cand alergi rapid organismul arde mai rapid grasimile desigur nu multe si cateva sa spunem 60 de minute arde vreo x calori, poti slabi inteligent numai manci grasimi, carbohidrati folositi ca energie el saracu in cauzu asta va converti proteina in grasime cea ce i ea 30 la suta din energie de aia o dieta pro proteine e fb la slabit vreo 2 saptamani
nu uita prima grasime arsa e aia abdomniala, faza e sa arzi sasi aprinzi organismul asta se face doar prin intensitate maxima uite asa
1 alergi incet 4 minute pauza 1 minut
2 alergi moderat 4 min 1 pauza
3 alergi la maxm cat poti de rapid pauza 1 minut asa vreo seturi pe zi sunt foarte bune
apoi bagi si dieta pro proteine vei vi obosita, constipata si atat da vei arde grasimi destule, faza cu rinichi e mit nu moare nimeni de proteine de carbohidrati mori zaharul otrava da insulina in sange cea ce duce la diabet, hipertensiune, obezitate etc
oua fierte multe
eu unu am slabit asa prin stiinta apoi faci culturism ce daca esti fata ai si tu muschi tot asa flotari 5, 10, 15 pauza 1 minut apoi ridicari la bara etc sa vezi ce corp vei avea cu muschi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa pe scurt, alergatul arde grasimile in tot corpul, deci si de pe abdomen. Eu in primavara trecuta m am apucat de alergat si alergam cam 4 zile pe saptamana macar 4 km pe zi, si am dat jos vreo 8 kg. A venit insa iarna, m am lasat si le am pus la loc sad

| adela2012 explică (pentru suntserios):

Se vedea pe abdomen ca ai slabit? big grin

| suntserios a răspuns (pentru adela2012):

Da, cand port camasa, din profil se vede clar ca nu mai aveam burta. Nu am facut patratele, dar nici nu mai crapa camasa pe mine

| RAY a răspuns (pentru adela2012):

Daca faci antrenament bun si nu manci grasime, carbohidrati multi se vede asa cate un pic

| MskDesign a răspuns:

Alearga cate o ora pe zi. Dupa alergare, cand ajungi acasa, fa 10 flotari si 10 genoflexiuni, dupa care o baie fierbinte.Aceste trei elemente iti va perfectiona picioarele, dosul si abdomenul.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ce intrebare
consumi niste energie cand alergi si normal ca slabesti pentru ca grasimea e o rezerva de energie pe care tu trebuie sa o folosesti pana se termina laughing

| N0xEterniS a răspuns:

Muschii de la abdomen se contracta cand fugi! Daca vrei '' patratele '' la abdomen e recomandat si alergatul :)
Si cand slabesti, nu slabesti numai la burta :/ Slabesti tot corpul :)
Poate ai observat ca atunci cand alergi, transpiri cel mai mult, pai cu cat transpiri mai mult, cu atat slabesti mai mult :)

Uite, citeste aici ->> http://www.121.ro/fitness-si-dieta/slabeste-prin-alergat-5450

Si inca o chestie, cu cat alergi mai repede, cu atat slabesti mai mult pentu ca atunci cand alergi repede repede, corpul arde mult ca sa poate rezista, dar daca alergi usor, corpul tot arde grasimi, dar mai putin, pentru ca ii trebuie mai putin ca sa reziste.
Nu stiu daca ai inteles :))

| JohnnyBi a răspuns (pentru N0xEterniS):

Transpiratul nu are nicio legatura cu numarul de calorii arse. deci " transpiri cel mai mult, pai cu cat transpiri mai mult, cu atat slabesti mai mult happy" nu este tocmai adevarat. intensitatea si durata influenteaza caloriile arse. ca sa spulber mitul ala cu celofanul in jurul burtii.

si iti mai spulber un mit. oricat tii ritmul cardiac peste 65% din maxim vei arde grasime. dar nu se recomanda sa il tii peste 85% mai mult de cateva secunde. deci alergatul trebuie facut cu cap, corpul are limite totusi. fructuatia in viteza este cea mai buna. ba mai repede, ba mai incet, asa "omori" corpul cel mai bine. sa nu il lasi sa se obisnuiasca cu (scuze cacofonia) cu o viteza, sa ii dai mereu ceva diferit.