| Robbe a întrebat:

Hei salut! Am o problema, de 2 saptamani tot fac exercitii pentru gambe si cvatriceps si de fiecare data cand fac a 2 zi am febra musculara...

Mentionez ca fac 4 serii de cate 10-12 repetari cu genoflexiuni cu butoi de apa de 10kg laughing
si 4 serii ridicari pe varfuri de cate 20 repetari pentru fiecare picior si le alternez adica nu fac toate 4 serii si trec la urmatoarele...

Nu inteleg, e bine daca fac febra mereu? Adica nu ma supraincarc cumva?

3 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Nu ...nu te supraantrenezi, e bine sa faci febra, dar sa nu antrenezi aceeasi grupa de muschi zi de zi, [t ca atunci te supraantrenezi, trebuie sa lasi cel putin o zi interval, ca muschiul sa se recupereze si sa creasca.
E bine ca faci 20 rep, pentru ca asa trebuie, dar cand vei putea sa faci mai multe, mai pune greutate in butoi, dar sa nu maresti numarul de repetari decat greutatea.

| danielcretu1980 a răspuns:

Daca faci febra inseamna ca functioneaza exercitiile si iti cresc muschii. de la intensitatea exercitiilor se concentreza acidul lactic in muschi. deci e ok.
dar te poti lipsi de dureri, daca iei o aspirina dupa antrenament.
pot creste muschii si daca nu simti febra happy

cand vei avea mai mult antrenament nu vei mai face febra atat de usor. vei avea doar cand vei stressa mai tare muschiul.

| lora3u a răspuns:

Febra musculara este cauzata de acidul lactic din muschi, dupa efortul fizic. Incearca sa nu fortezi prea tare cu exercitiile fizice. Un remediu ar fi urmatorul : dai cu apa fierbinte in zonele care te dor, apoi faci niste excercitii fizice usoare - de flexie, intindere- masezi usor cu o crema hidrantata sau ceva...

Incearca sa nu fortezi prea tare muschii intr-o zi, lasa-le timp sa se obisnuiasca, si fa zilnic exercitii usoare, apoi maresti dificultatea pe masura ce muschii sunt suficient de pregatiti.