| Radu994 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa ma apuc de un sport.Eu as vrea ceva de autoaparare.Adica sa ma pot apara in caz de vreo bataie pe strada.Imi recomandati ceva! Eu sunt din Iasi si as vrea sa stiu unde sa ma duc, daca se poate si pretul pe luna.Va rogggg

Răspuns Câştigător
| Mihaelablabla a răspuns:

Brazilian Jiu Jitsu/ MMA/ Judo. Sau chiar kickboxing, daca vrei ceva mai usor.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O confruntare de strada e un eveniment rar in viata unui cetatean obisnuit si nu are nici o legatura antrenamentele de pe saltea.

De obicei inainte de lupta propriu zisa exista o perioada de escaladare a tensiunii cand schimbi replici cu oponentul, in timpul asta corpul elibereaza masiv adrenalina pregatindu-te de fuga sau lupta primara, totul pe "pilot automat".

Eliberarea de adrenalina iti trimite mult sange in picioare(de aici senzatia de "genungi taiati") si te face sa tremuri(tremurul fiind un fel de tonus musucular precursor folosirii muschilor la capacitate maxima) astfel iti pierzi capacitatea de a avea miscari coordonate complexe, in plus iti pierzi vederea periferica datorita "tunnel vison" si iti ramane in campul vizual doar fata adversarului(asta te predispune la accidentari si nici nu mai vezi diferite parti ale corpului adversarului pentru a face scheme fancy).

Singurul stil natural de lupta instinctual ramane lovitura directa sau croseul(asa zisa ciobaneasca din fundul curtii big grin ), din fericire boxul exceleaza in a finisa loviturile astea si a le face "mai automatizate", orice altceva e pierdere de vreme.

| VALYsofian a răspuns:

Nu ai nevoie de antrenament ca sa stii sa lovesti. Trebuie sa ai curaj sa lovesti, pentru ca tie iti lipseste. Nu te gandi cand lovesti, trebuie sa iti vezi miscarile inainte de a le face si sa crezi ca le poti face vei reusi din instict. Iar daca vrei sa aperi o lovitura o vei face din reflex (orice om are reflexul de auto-aparare) crede-ma. Roaga un prieten sa te ajute ( sa incerce sa te loveasca si sa vezi cum vei reactiona ).

| Cristina_Anamaria_1999 a răspuns:

Karate e cel mai bun sport autoaparare completa, iar pretul e in jur de un milion.