| xToxiiq a întrebat:

Heii TPU, m-am informat de pe internet despre exercitii pentru picioare si am vazut tot felul de exercitii si multe pagini pe care apar genoflexiunile. Intrebarea mea este daca acestea imi vor afecta cresterea in inaltime? Pe una dintre pagini scria ca sunt indicate pentru persoanele cu varsta peste 18 ani deoarece afecteaza cresterea si deci voiam sa fiu sigura, voi ce credeti? Apoi ar mai fi faptul ca, genoflexiunile din cate am citit eu, sunt pentru tonifiere sau ceva de genul, dar nu se presupune ca tonifierea sa faca corpul frumos? Persoanele pe care le aratau in fotografii ce-i drept aveau picioare drepte si frumoase dar cele din video-uri care practicau genoflexiunile aveau muschi la picioare si aratau groaznic. Dupa ce termina antrenamentele, muschii dispar si reapar la antrenamente? Sunt confuza :o
(am 14 ani, sa fac sau nu genoflexiuni?) big grin FUNDA!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Genoflexiunile cu bara in spate (adica greutate medie-mare) afecteaza cresterea prin tasarea vertebrelor. tu in inaltime cresti prin fiecare vertebra in parte care creste inspre cele 2 adiancente ei. daca pui o presiune mare pe ele, se taseaza si nu mai cresc, sau cresc mai incet. asta alaturi de cum esti tu facuta genetic sa cresti. daca genetic esti mica, mica vei ramane, daca esti genetic structurata, vei creste. nu cred ca tu ca fata o sa pui pe bara aia 40 kg, alaturi de greutatea unei bare olimpice de 20-22 kg. genoflexiunile fara nimic in spate nu au a face cu nimic. nu ai presiunea unei greutati, de ce ar avea ceva cu inaltimea?
genoflexiunile cu greutate sunt pentru masa musculara, cu greutate mica sau fara sunt pentru tonifiere/rezistenta, cum vrei tu. lasa cu ce aratau ei, fiecare corp este diferit. dar nu te astepta daca ai picioarele strambe, ca genoflexiunile sa le indrepte, asta nu se va intampla

| xToxiiq explică (pentru JohnnyBi):

laughing mersi mult

| xToxiiq explică (pentru JohnnyBi):

Hei..stii despre tonifiere. apare dupa ce se intareste pielea in locul dorit? x.x

| JohnnyBi a răspuns (pentru xToxiiq):

Nu inteleg ce treaba are pielea si intaritul. stiu doar cum se face (partial, stiu ce incerc eu, nu am incercat sa tonific nimic, dar ca exercitiu de sala ori faci masa, greutati mari, ori te tonifici, greutati mici). stiu doar ca slabesti in tot corpul, nu doar locul dorit, deci presupun ca tonifici tot corpul, nu doar locul dorit (ar fi culmea sa ai fundul tonifiat brici si sunca pe brate, asta nu se intampla)

| xToxiiq explică (pentru JohnnyBi):

laughing hah
Mersi big grin

| xToxiiq explică (pentru JohnnyBi):

Johnny, mi-au placut raspunsurile talebig grin
Ma mai ajuti cu ceva te rog? Cu picioarele am cam rezolvat-o, dar :/ vreau sa te mai intreb ce as putea face pentru burta. Adica, fac 25 de abdomene inainte de a manca de fiecare data, si pot spune ca arata bine burta mea dimineata adica e. dreapta ca sa zic laughing dar dupa-amiaza e deja rotunda de zici ca e un balon gata sa se sparga T.T
Vreun sfat pentru mine? Te rog? big grin

| JohnnyBi a răspuns (pentru xToxiiq):

Cardio. cu abdomene rezolvi fix 0. alearga, bicicleta, inot, sarit coarda, programe de cardio de genul insanity sau p90x.

| xToxiiq explică (pentru JohnnyBi):

thinking Hmm saream coarda de dimineata pana seara acum 2 ani in fata blocului cu prietenele. cred ca m-am lasat cand m-am apucat de metin2.
big grin Multumesc ca mi-ai zis de asta..chestiile alea cardio par SF deci nu mai conteaza ca ma apuc de sarit coarda happy

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, si eu fac si sunt de varsta ta
nu are cum sa-ti afecteze cresterea
sunt f. recomandate peste tot pentru. slabit daca ar face rau crezi ca s-ar mai face la orele de sport? :*

| xToxiiq explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca nu happy, multumesc big grin

| gabibatista a răspuns:

Poti sa faci cite genoflexiuni vrei nu vei pati nimic tatal meu e doctor si l-am intrebat

| xToxiiq explică (pentru gabibatista):

^.^ he he ok
Mersi mult happy