| zSchizophrenic a întrebat:

Helau! Vreau sa-mi subtiez gambele. Daca merg la sala ce exercitii sau la ce aparate trebuie sa lucrez pentru a obtine ce vreau?

5 răspunsuri:
| elComandantee a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu mai da sfaturi. Ţi-e lene să citeşti?
"Acest articol se bazează pe cele mai noi principii ştiinţifice pentru creşterea musculară care pot fi aplicate şi pentru dezvoltarea celor mai încăpăţânate gambe."
Creşterea musculară îţi spune ceva?! El vrea să subţieze gambele, nu să le mărească.
Înţeleg că vrei să dai răspunsuri de duzină, să ajuţi, dar nu ajuţi deloc cu sfaturi d-astea, mai mult încurci.
Mai bine dai puţine răspunsuri şi mult mai ajutătoare decât răspunsuri de duzină şi bagi oamenii în ceaţă.

| johnstone a răspuns:

Testosteronul este principalul hormon pentru stimularea masei musculare avand atat caracter androgenic cat si anabolic iar femeile nu prea beneficiaza din plin de el. Asadar acestea pot stimula muschii la maxim dar acestea nu se vor pompa si nu vor creste precum cei ai unui individ de sex masculin.

Iti recomand sa lucrezi cu greutati libere si sa te axezi pe tot ce inseamna partea inferioara a corpului. Picioarele sunt cea mai mare grupa musculara din corp si daca sunt stimulate eficient, maresc foarte mult metabolismul.

Cateva exercitii esentiale pentru picioare:
Genuflexiuni cu gantere in maini (cvadrices si aductori)
Abductia piciorului la scripete (aductori si pectineu)
Extensii ale picioarelor (biceps femural, semitendinos | branos)
Fandari cu haltera (fesier, cvadriceps)
Extensii la scripete (fesier)
Ridicari de gamba din pozitia sezand (triceps sural, soreal)
Ridicari de gamba (triceps sural, plantar)

| aconstedani a răspuns:

Defineste "subtierea" gambelor! Tin sa te anunt ca prin intermediul exercitiilor fizice muschii (gambele in cazul tau) se dezvolta; si sub nici o forma nu scad (sau se "subtiaza")
Cred ca stiu la ce te referi, dar nu te-ai exprimat bine. Prea multe variante nu ai. Dar cea care o recomand este la presa(http://cdn.allshops.ro/......71051.jpg) Alta varianta ar fi sa te ridici pe varfuri (care se poate face si din sezut). Dar cea mai eleganta pentru femei este cea pe care am aratat-o mai sus (cea cu presa). Good luck;)

| aconstedani a răspuns:

Onuonulica98, ce i-ai dat tu acolo e pentru Jay Cutler si Dexter Jackson...