| AvalohAlyn a întrebat:

HELP! Am nevoie de ajutor! Am fost slab de mic insa Anul acesta m-am ingrasat enorm din cauza ca am renuntat la orice forma de sport si am inceput sa mananc multe dulciuri si mai ales iau si antidepresive care ingrasa.Norocul meu ca sunt inalt si nu par un butoi deocamdata.Intrebarea e cum as putea sa slabesc si ce exercitii fizice as putea face si mai ales ce regim trebuie sa tin, ce recomandati? Cum as putea da jos 25 kg in cateva luni? ma gandeam si la solutiile de avarie gen Visislim sau silfide alevia de slabit dar mi-e frica sa iau pastile de slabit.Deci ce exercitii fizice as putea face si ce regim as putea sa adopt, unul care sa nu ma bage in spital ca pe Gabriel Cotabita.Ce as putea sa fac sa dau din burta si din solduri(caci asta e problema, in rest sunt ok).Am 1, 80 m si 99 kg.Ce sfaturi aveti, ce imi recomandati? As vrea daca se poate sa imi aratati sau sa imi dati si un program zilnic pe care sa il urmez.Mentionez ca nu prea am bani de nutritionist.Cand am fost mai mic am fost slab ca un tantar dar in ultima perioada m-am ingrasat enorm si din cauza antidepresivelor si din cauza sedentarismului si scutirii la ora de sportlaughing
Deci, ceva sfaturi, indrumari? Ce sa fac? Merci anticipat

Răspuns Câştigător
| mihaiwz98 a răspuns:

Fii atent, o sa fiu cat de explicit pot.In primul rand nu e nevoie deloc de pastile minune si alte cacaturi o slabire sanatoasa se face in mod natural.In al 2-lea rand inarmeaza-te cu o supradoza de incredere, rabdare si determinare.Eu cred ca daca asculti ce iti spun poate nu vei rapid dar cu siguranta incet si sigur.
Deci sa incepem cu inceputul.Fiecare persoana se mentine(nu slabeste dar nici nu se ingrasa) la o anumita cantitate de kcal in functie de varsta, sex, genetic, activitate fizica.Primul pas pentru a slabi este in reglarea unui deficit caloric(nici unu care sa te subhranesca si sa mori de foame dar nici unul care nu ar fi benefic). Avand in vedere ca nu prea faci sport cred ca ar trebui sa ai un deficit caloric de aproximativ 20%. Asta inseamna produsul dintre 20 si masa ta in kg, adica 20x99=1980.Deci daca vrei sa slabesti nu depasesti 1900 kcal.Pentru a-ti da seama cate kcal au produsele te uiti pe eticheta lor sau cauti pe net.Alt punct cheie este din ce extragi tu caloriile. Evident ca din a le extrage din proteine si carbohidrati grasimi si alte cacaturi este o diferenta majora. Daca tu nu vei oferi corpului suficiente proteine nu doar ca vei pierde masa musculara dar te vei simti si nasol.Cateva alimente care sunt bogate in proteine si sarace in calorii:carnea de pui in special, pestele, ouale, lactatele(cam pe astea ar trebui sa fie bazata dieta ta).
Acum ca stii cam cat si ce ar trebui sa mananci pentru a slabi trebuie sa stii ca ai nevoie chiar si de un pic de miscare.Nu-ti recomand miscare de lunga durata si intensitate scurta cum ar fi alergatul pe banda pentru ca nu este benefic slabitului asa cum se crede. Efortul foarte intens si de scurta durata da rezultate uimitoare.Iti recomand zilnic sa faci miscare 10-15 minute dar sa fie de mare intensitate incat sa cazi din picioare la sfarsit(s-a dovedit ca acest tip de efort imbunatateste metabolismul in jur de 8h dupa antrenament deci vei pierde cu 100-200kcal mai mult chiar si stand degeaba).
Deci, repet tu ar trebui sa manaci in jur de 1800-1900kcal zilnic iar daca simti ca poti poti scadea in functie de cat rezisti, bineinteles ca vei slabi mai rapid.Ai grija sa mananci proteine pentru ca altfel risti ca la sfarsitul dietei sa fii slab si pufos datorita arderii masei musculare. Poti face zilnic 10-15 minute de efort intens care e mai pretios decat cateva ore de efort slab.Am uitat sa spun ca daca esti la deficit caloric de aprox. 20% vei slabi in jur de 0, 5kg pe saptamana, mai mult de atat nu e posibil.Ca o informatie suplimentara, incearca sa mananci cat mai codimentat pentru ca piperul, ardeiul imbunatatesc arderile.Bea cel putin 2L de apa pe zi, mananca mese scurte dar dese, preferabil o masa la 2-3h.Sunt multe chestii de spus dar nu le pot scrie, dar cam asta e obiectul principal.
Deci, bafta

| mihaiwz98 a răspuns (pentru mihaiwz98):

Daca ai ceva intrebari, poti sa ma intrebi, cu siguranta o sa-ti raspund cu placere

| AvalohAlyn explică (pentru mihaiwz98):

Multumesc mult.Chiar m-ai ajutat.Am o intrebare:Cam ce efort intens sa fac? Ce inseamna efort intens? adica ce fel de exercitii intense, poti sa dai exemple etc? Eu am acasa si aparat pentru abdomene si bicicleta medicinala ...ar fi bine sa fac la bicicleta aia cat? Merci.Ai funda deja

| mihaiwz98 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Efort intens-adica, un fel de efort care pur si simplu sa te rupa fizic in asa fel incat sa-ti doresti satreaca cat mai repede alea 15min.De exemplu, i-ati un cronometru si fa genoflexuni 20 secunde, pauza 10. Apoi iarasi genoflexiuni 20s pauza 10s.Repeta aceasta miscare de 8 ori. Poti face la fel si cu flotarile(sa fie mai greu le poti face si cu bataie, sau alt mod). Poti fac e cu alergatul fugi cat de tare poti 20s 10s alergare normala.Si vezi cu mancarea,renunta la fainoase, ulei, zahar, produse rafinate si procesate, doar natural.Cat mai putin dar putinul ala sa fie bogat in proteine. Daca nu ma insel, oferindu-i corpului proteine cate are nevoie combinat cu un pic de culturism dar sa faci si exercitiile care ti-am zis poti slabi grasime si sa castigi masa musculara.

| AvalohAlyn explică (pentru mihaiwz98):

Am inteles.Multumesc mult.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

O seara placuta

| mihaiwz98 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu placere.La fel si tie

7 răspunsuri:
| millyca a răspuns:

Tati, pai in primul rand nu mai manca dulciuri, incearca sa le reduci pe cat poti. In afara ca te ingrasa iti strica si dantura. Apoi, nu stiu daca are rost sa slabesti chiar 25. Poate ca un 20 este suficient. Iar ca exercitii in primul rand eu as pune alergatul. Daca de felul tau esti sedentar nu stiu daca are rost sa te angrenezi in nu stiu ce program sofisticat. Este importanta regularitatea exercitiului si mai putin intensitatea sa. Nu te intreb de ce iei antidepresive, dar in general iti sugerez sa eviti orice produce schimbari bruste.