| radu365 a întrebat:

Imi puteti spune si si explica detaliat niste tehnici bune de skandenberg?

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Salut radu!
In skandenberg conteaza sa ai forta dar mai mult conteaza tehnica. Poti sa duci pe unul mai puternic decat tine cu tehnica potrivita.In skandenberg e 60% tehnica si 40% forta.Sunt multe tehnici in skandenber dar cele mai populare sunt:
Hook
Top-roll
Shoulder-roll
Ti le exemplifica in videoul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=Ectw19PsPuo&feature=related
Si cel mai bun antrenament pentru skandenberg este skandenbergul in sine, daca ridici greutati nu devii mai bun la skandenberg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Vreau si eu sa completez ce ai spus, sunt de acord cu tot in afara de "daca ridici greutati nu devii mai bun la skandenberg". 90 % din cei care se duc la sala se antreneaza gresit, multi fac exercitiile incorect doar ca sa miste greutati mari, un exercitiu corect de tras de fiare te face automat mai bun la skandemberg, iti spun din proprie experienta.
Si oncescu se duce la sala. Ai fost la antrenamentul tinut de el la romexpo? Cred ca o sa mai tina saptamana. viitoare, dar nu sunt sigur, vezi pe pagina lui.

Apropo, ai vazut vreodata o sala speciala pentru skandemberg? Are al nabii de multe greutati in ea happy

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Cosmin86):

Iti maresti forta la skandenberg si daca te duci la sala si tragi de fiare, dar nu asa ca si cand faci skandenberg.

4 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Salut!

Depionde.Trebuie in primul rand sa ai forta.
Iar cat despre tehnici cea mai folosita este cea in care tragi mai mult cu umarul (apropii mana de umar si te ajuti de el la impins).
De altfel,poti capata un avantaj si daca, dupa start, ii rasucesti putin mana adversarului (incheietura sa devina ca un carlig) dar pentru asta iti trebuie si inchieturi ceva mai rezistente.
O alta tehnica ar fi sa incerci sa pleci tu primul, eu spre exemplu m-am obisnuit sa imi masor adversarii asa ca la start ii las pe ei sa faca primul pas (daca il lasi sa plece primul si e puternic, e foarte greu sa-l mai intorci).
In plus muschiul pierde oxigen dupa vreo 10-15 secunde astfel ca pierzi din forta si obosesti.

Bafta!

| iefsul a răspuns:

Tehnici in skandenberg trebuie sa faci forta in regim de rezistenta(articulatii tari)in rest nimic nu-ti dezvolta sportul asta de fapt nu e un sport este o abrambureala mai bine du-te la natatie unde poti invata tehnici de inot si pe langa dezvoltarea aparatului cardio-vascular si respirator iti dezvolti si corpul armonios natatia putem zice ca este un sport complet dar skandenberg si ''tehnici bune'' nu-ti dezvolta nimic infara de muschi