| RobertBRC a întrebat:

Jucam impreuna cu un prieten sah si mi s-a intamplat ceva ciudat in timpul partiedei. El a ajuns cu pionul la final, insa nu a putut scoate nici o piesa, deoarece toate piesele luate de mine erau doar pioni(nu aveam piese suplimentare). Eu nu am putut sa ii iau pionul, iar el pur si simplu mi-a luat o piesa (cal sau nebun chiar nu mai stiu, dar nu are importanta) cu regina, stiind ca o va pierde, dar a luat-o imediat inapoi datorita pionului. E corect ce a facut?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Putea sa considere pionul respectiv orice piesa (dama, turn, etc) vroia, chiar daca nu exista piesa luata si sa ai ba pe tabla mai multe dame, turnuri, etc.
Procedand cum ai spus a gresit, pionul ajuns pe ultima linie trebuie transformat imediat.

| Cosmin86 a răspuns:

Da

| Holiday a răspuns:

Pionul ajuns pe ultima linie poate fi transformat in orice in afara de pion sau rege, indiferent daca pe tabla exista toate piesele de felul ala prezente la inceputul partidei. Adica poate avea doua regine pe tabla, de exemplu. De aceea in general jocurile de sah profesionale au cate o regina de fiecare culoare in plus, tocmai pentru astfel de situatii.

| Danutz_Dani_1994 a răspuns:

Sincer, nici o partida de sah nu ar trebui sa ramana fara piese, asta inseamna ca amandoi sunteti chiar foarte buni la ce faceti (jucati sah) si este aproape imposibil sa nu pierzi nici o piesa. Si in cazul de fata. da cred ca a facut ce trebuia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danutz_Dani_1994):

Nu inseamna ca sunt foarte buni, inseamna ca sunt patzeri ( amatori ) si freaca piesele in loc sa joace laughing