| SkaterBaa a întrebat:

OFER FUNDA!

Sunt baiat, am 1.83 si 65 de kg.

Am ceva grasime pe burta, am mers la antrenor si mi-a spus ca exercitiile pentru abdoment nu au treaba cu grasimea din zona aia, ca sa mi se poata vedea muschii abdominali trebuie sa scap de grasimea de acolo prin diete.

Ce diete stiti pentru a scapa de grasimea din aceea zona?

Ofer funda pentru cel mai bun si detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
| YoloWTF a răspuns:

Una dintre regulile de baza ale dietei presupune consumul cu regularitate de sucuri care pot inlocui, atat mesele principale, cat si gustarile. Aceste sucuri vor fi preparate din lapte degeresat si iaurturi, in care se adauga praf de proteine, fructe, unt de arahide si gheata. Totul se va amesteca intr-un blender.
Alte reguli directoare generale ale dietei pentru un abdomen plat sunt:

se vor manca sase mese pe zi
este important ca cei care urmeaza aceasta dieta sa cunoasca si sa respecte alimentele care le sunt permise si care interzise
nu se vor contoriza caloriile consumate
la o masa din cursul saptamanii este permis sa se incalce regulile dietei si sa se poata manca aproape orice
mesele vor fi compuse in principal din cele doisprezece produse alimentare care stau la baza dietei
gustarile se vor lua cu doua ore inainte de masa de pranz si cina si, la o ora distanta dupa cina.

Prin spatierea meselor si gustarilor pe tot parcursul zilei, metabolismul va fi destul de alert si senzatia de foame va fi diminuata.
Alimente permise

Alimentele care pot face parte din mesele zilnice vor include: nuci, leguminoase, legume verzi, lactate degresate, faina de ovaz, oua, carne macra, unt de arahide, ulei de masline, cereale integrale, proteina de zer praf si fructe de padure.

Mai pot fi consumate: mere, avocado, banane, fasole, orez brun, sunca canadiana, ulei de canola, unt de migdale sau caju, sucuri de citrice, edamame, usturoi, humus, linte, ciuperci, pepene rosu, paste din grau integral, piersici, ulei de arahide, mazare, ardei gras, seminte de dovleac, ulei de susan, crustacee, supe mai ales de legume, cartofi dulci si rosii.

Cei care urmeaza dieta pentru un abdomen plat vor bea opt pahare de apa pe zi. Se poate bea si lapte dietetic, ceai verde, dar mai ales sucurile specifice dietei.
Alimente interzise
Sus

Alimentele recomandate in cadrul acestei diete sunt cele care au rolul de a diminua senzatia de foame, fara ca cel care alege aceasta dieta sa se simta constrans. Totusi nu sunt permise alimentele grase, carbohidratii rafinati, grasimile saturate si trans, siropul de porumb bogat in fructoza.

Alcoolul se va elimina din dieta de sase saptamani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru YoloWTF):

Copy/paste, pentru ca esti INCAPABIL sa spui 2-3 cuvinte de la tine

macar da si sursa de copy paste, copil mic ce esti

| YoloWTF a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca sti de unde am luat, inseamna ca si tu ai cautat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru YoloWTF):

1. eu chiar inteleg ce scrie acolo, spre deosebire de tine
2. e vorba de exprimare, din exprimare se vede CLAR ca e copy/paste, nu ai scris tu de la tine pagina aia SIGUR

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

E simplu : fara grasimi, prajeli, fast food, patiserie, dulciuri, paine si ideal ar fi si fara carbohidrati (paste, cartofi, orez) deci mananci multe legume, fructe, carne slaba fiarta sau la gratar, supe, ciorbe, cereale, nuci, alune, lactate slabe si bei mult apa.

| Wehes a răspuns:

In sfarsit cineva care nu da grasimea jos cu abdomene, macar e un pas in fata.
Cat despre dat jos nu prea. esti destul de slab, ectomorf mai exact.

Răspuns utilizator avertizat
| snzpaul a răspuns:

Cele mai bune diete sunt cele Dukan.
Iti ofera o dieta proprie, tu doar trebuie sa introduci cateva detalii. [http://dietadukan.ro/]

| Marwell a răspuns:

Limitezi carbohidratii la minim si maresti proteinele, grasimile le scoti de tot, citeste aici :
http://wp.me/P3hgwB-O

| johnstone a răspuns (pentru Marwell):

ANTENTIE! daca mergi pe o dieta cu un aport scazut de carbohidrati (maxim 50g / zi) trebuie neaparat sa consumi grasimi. Dupa ce corpul intra in stare de cetoza se va orienta catre cea mai apropiata forma de energie: grasime. Grasimile fara carbohidrati nu se metabolizeaza deci nu reprezinta o problema in dietele cu un minimum de carbohidrati. Daca elimini si grasimile si carbohidratii de unde energie sa sustii efortul?

| WarriorInReserve a răspuns:

Tu îngraşă-te mă băiatule. 65 de kg la 1.83?
Mai bagă 10 kg cel puţin.
Asta este încă o dovadă că grăsimea de pe abdomen n-are treabă cu kilogramele. Poţi să ai 75 de kg şi fără grăsime sau poţi să ai 65 de kg cu grăsime.
Alimentaţie calumea, n-ai nevoie de diete, ce mânânci de obicei(bănuiesc că ştii ce să mânânci din moment ce mergi la sală) plus exerciţii cardio.
Pentru ăştia retardaţi care îi dau diete de slăbit: Apucaţi-vă de şah. Şi aşa e băţ băiatul, ce să mai slăbească? Dacă habar n-aveţi nu mai daţi sfaturi idioate.

| SkaterBaa explică (pentru WarriorInReserve):

Sunt chiar foarte mare, nu sunt genu' ala slabanog ca o scandura de 4. Am tot corpul foarte lat si gros... slab nu sunt deloc.

| WarriorInReserve a răspuns (pentru SkaterBaa):

Crezi că nu ştiu cum arată un tip la 65 de kg şi 1, 83 m?
E foarte puţin pentru înălţimea asta.

| EdEddEddy a răspuns:

Am avut aceeasi problema, te sfatuiesc sa faci foarte multa miscare pe zi ( pe jos)