| Goldenboy97 a întrebat:

Pe scurt: Ce mananc imediat dupa antrenament daca nu dispun de proteina din zer?

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Orice fel de proteina.

| Goldenboy97 explică (pentru JohnnyBi):

Carnea se digera mai greu cam in 2 ore, nu stiu daca e cea mai buna solutie. Sunt 2 feluri de proteina cu asimilare rapida: zer si soia. Nu vreau sa consum soia sad

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Nu conteaza neaparat asimilarea. daca inainte de antrenament ai avut o masa cu lapte/oua (gen caseina) proteina aia te va ajuta fix dupa antrenament. ca 1-2 ore pana se digera perfect intra. soia nu imi place nici in suplimente, dar in lipsa de whey, orice sursa de proteina e buna. decat nimic... in cel mai rau caz poti incerca banane. macar regenerezi nivelul de glicogen si mai bagi 5-7g proteina cu absorbtie relativ rapida. tu ce crezi ca whey ala se digera instant? si aluia ii ia macar 20 de minute sa ajunga la muschi. daca ai posibilitate ia-ti un amino/bcaa. alea se duc direct in muschi ca nu trece prin digestie (fie ele si whey, tot trec prin suc gastric sa fie procesate de corp). dar daca nu poti nici alea, nici alea...atunci aia e. lapte/oua inainte de antrenament va/vor hrani corpul pe o perioada lunga. nu stiu de absorbtia in corp a proteinelor din nuci/caju/migdale, dar au proteine destul de multe. am pe unii la sala dupa antrenament iau whey cu banane si ovaz facut la blender (pe asta nu o inteleg, dar cunoscandu-i pe tipi de ani de zile arata bestial, deci le merge asa).

| Goldenboy97 explică (pentru JohnnyBi):

Stiu ca proteina din zer se digera si ca nu intra direct in sange. Trebuie "desfacuta" in aminoacizi laughing
Doar ca se asimileaza mult mai repede decat carnea. Probabil ca inainte de antrenament o sa combin sursele de proteina. Ca sa am in sange in flux constant. Dupa pot sa mananc ca de obicei, carne + legume gen mazare, brocoli, orez integral.

| greyhound a răspuns:

Ciocolata

| Markusfrtt a răspuns:

Nuti trebuie neaparat suplimente. Ce poti consuma cam orce. Branza, paine integrala, cartofi, carne, peste, fasole. etccc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Pai de ce cam orice, omul are nevoie de proteina pentru masa musculara, nu de "orice"

| Markusfrtt a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai nevoie numai de proteine, ai nevoie de carbohidrati, fibre etc. Daca esti slab dieta da ar trebuie sa cuprinda cam 60 % carbo, 30% proteine si 10 % grasimi, care binenteles le iie din alimente. Dar nu te apuca acum sa consumi fastfood. Normal ca ai nevoie neaparat de proteine din zer( suplimente). Degeaba iei suplimente daca tu consumi in fiecare zi fastfood( am dat exemplu). Suplimentele se olosesc in general pentru ati asigura necesarul zilnic de proteine, adica daca nu poti sa iti sa iti asiguri necesarul zilnic de proteine numai din mancare. Culturisti dee performanta le folosesc pentru asi asigura necesarul zilnic de proteine pentu ca nu pot sa il asigure numai din mancare chiar daca au cate 6 mese pe zi uni. Muschii nu i faci imediat dupa antrenament, gata ai facut antrenamentu ai bagat in tine la proteine ca nebunu si peste noapte iti cresc. Nu, ei cresc cand tu te odihnesti nu in timpul antrenamentelor,, atunci doar stimulezi cresterea lor.
Ce sa consumi dupa antrenament?
Pentru necesarul de carbohidrati este de preferat sa consumi legume verzi: varza, broccoli, spanac, fasole verde, care contin carbohidrati cu eliberare lenta, paine integrala.
Poti adauga si paste integrale, orez integral, un cartof fiert sau copt.
Iar pentru proteine poti consuma: Branzeturi, lactate( iaurt lapte), carne etcc

| Markusfrtt a răspuns (pentru Markusfrtt):

"" Nu ai nevoie neaparat de suplimente""" am gresit unde am scris Normal ca ai nevoie...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Vezi, acum suna foarte diferit fata de ce-ai zis tu mai sus cu "orice"

| Goldenboy97 explică (pentru Markusfrtt):

Lucrurile pe care mi le explicit in comentariu le stiu de mult timp. Si consumul de lactate dupa antrenament mi se pare aiurea rau.

| Goldenboy97 explică (pentru Goldenboy97):

Explici.