| baimareanu a întrebat:

Pentru a pune masa musculara mai rapid, trebuie sa fac sala cu kg mai multe? Ma refer la greutati, aparate, etc! Asta pe langa alimentatie corespunzatoare happy

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Evident, trebuie sa maresti greutatile folosite periodic si sa maresti intensitatea prin diferite tehnici ( serii descrescatoare, piramidale, superserii, etc. ).

Ce alimentatie corespunzatoare ai?

| baimareanu explică (pentru Cosmin86):

Spune'mi mai multe despre acele tehnici happy
Cat despre alimentatie, ma refeream la mai multe mese pe zi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru baimareanu):

Pai sunt mai multe tehnici, eu folosesc doar serii descrescatoare si superserii.

serii descrescatoare = faci o serie cu o greutate care iti permite cam 8 repetari apoi imediat scazi greutatea la jumate si continui inca 6-7 repetari si abia apoi iei pauza. Astea se fac in special la aparate, cand muti cuiul sau cu gantere, ai 2 perechi pregatite ( sau chiar 3 )

superserii = o serie la o grupa apoi imediat o serie la alta grupa si apoi pauza. Eu lucrez umeri laterali si posteriori, o serie de fluturari laterale cu gantere apoi imediat o serie la aparatul pentru deltoizi posteriori si apoi pauza, sau la antebrate ( o serie flexia incheieturii normala apoi imediat o serie flexie inversa apoi pauza ).

Gasesti pe net mai multe informatii despre restul.

| FitMonkey a răspuns (pentru Cosmin86):

"superserii" in ce consta? happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMonkey):

Ti-am explicat mai sus si ti-am dat si 2 exemple, mai citeste o data.

| baimareanu explică (pentru Cosmin86):

Deci in concluzie, cu greutati mari, si acele serii "imediate ", o sa dea roade?

| Cosmin86 a răspuns (pentru baimareanu):

Este o metoda de marire a intensitatii, evident ca te ajuta. Mai intreaba si instructorul de la sala.

Spre exemplu foarte recomandate sunt superseriile la grupele mici antagonice, biceps-triceps.

| Ursoianu23Ovidiu a răspuns:

Ca sa faci masa musculara cat mai repede incearca sa faci intre 5-6 seri a cate 8-10 repetari cu greutati cat mai mari.Dar nu incerca din prima sa fortezi organismul.Iar inainde de orice incearca sa faci o incalzire buna.Incearca sa iti incalzesti foarte mult toate incheieturile pentru a nu avea probleme mai tarziu.