| Bogdaaan a întrebat:

Pot sa iau mai multe suplimente pentru masa musculara? de exemplu: GFX si Xplode sau Whey Line Creatine Pro Mass cu Total Mass? [daca nu se poate. ce efete ar avea?]...[ pe langa proteine sau creatine pot sa iau si XS? arzator de grasimi]

9 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Daca nu ai peste 18-19 ani nu te atinge de proteine si alte suplimente elimentare. Daca dimineata cand te trezesti ti "Ciuperca" tare ca cimentu nu ai nevoie de creatina si suplimentele pentru slabit sunt la fel de inutile cum i o lingura de sare aruncata intr-o cisterna prinacu apa de mare. Daca faci culturism singuru lucru de care ai nevoie e niste proteina din zer si oua si de niste sulimente pentru incheieturi si ligamente. Cat pentru slabit, alergare cel putin cate o jumatate de ora in fiecare zi, mancare ianinte de 6 somn inainte de 10 jumate si fara caramele bomboane cipsuri hamburgeri cartofi prajiti. Doar carne de vita pui si peste, fiarta nu prajita. Daca ai vreao nelamurire fata de ce ti-am spus simte-te liber sa intrebi.

| Bogdaaan explică (pentru 13):

Am putina grasime pe abdomen si am putina burta : alergatul, dieta ->si daca as lua si XS? as vedea rezultate mai repede

| 13 a răspuns (pentru Bogdaaan):

Nu-i adevarat daca ai lia XS iti maresti ritmul cardiac care necesita mai multe calorii dar corpul o sa puna inapoi grasimea pe care o ia pentru ca are nevoie neaparata de ea. Asa e si cu mancatu foarte putin. Odata ce incepi sa mananci normal din nou pui inapoi si mai mult pentru ca organismul vrea sa fie pregatit in cazul unei foamete. Dar atunci cand alergi sau faci alt tip de cardio organismul se simte ingreunat si de aceea vrea sa dea jos tot ce inseaman surplus de greutate. De aia multa lume spune ca iti scad muschii atunci cand faci cardio, dar nu iti scad muschii, iti dispare grasimea dintre fibrele musculare si dintre muschi sar asta nu poate fi decat bie pentru ca o sa poti creste la loc si sa cresti in muschi din cauza ca ti se ingroasa fibra nu pentru ca ai grasime intre muschi. SI eu am grasime pe abdomen si am avut si mai multa dar de cand m-am apucat de MMA am dat jos foarte multa grasime din cauza antrenamentelor de rezistenta fizica alergat cu greutati in spate mers cu bicicleta pe cea mai grea viteza la damb in sus si altele. Si crede-ma ca nu iau absolut nimic pentru slabit si nici macar nu tin un regim asa strict nu prea mananac grasimi sau dulciuri dar mananac mult si neorganizat ceeea ce ar trebui teoretic sa ma ingrase. Crede-ma cu pastile nu fac decat sa iti mananaci ficatu si inima.Cardio,apa multa, si mancare sanatoasa si nu ma refer la un anumit regim. ma refer tot timpu in loc de poc peste sau pui in loc de cartofi pai niste legume de alea la puna ti le faci cu un pic de sos si o sa vezi rezultate faine de tot. Si multi care mi-au urmat sfatu acum se pot mandrii de un corp superb si nu au probleme ca si alti domni pe care-i cunosc e se indopau cu tot ce gaseau pe net.

| Bogdaaan explică (pentru 13):

Mersi mult! mananc legume si beau multa apa... dar am mancat si multe cartofi [nu prajite] ceea ce inseamna ca trebuie sa ma las... mersii!

| 13 a răspuns (pentru Bogdaaan):

Cartofii sunt plini de amidon si nu au proteina aproape de loc in ei. Iti sugerez sa mananaci morcovi, telina, ridichi. eventula si crude daca poti.

| Bogdaaan explică (pentru 13):

Dar am nevoie si de multa carne si lactate pentru ca fac sala!

| SpaNu88 a răspuns:

Prietene cati ani ai?
Este imposibil ce vrei tu sa faci.
ori vrei sa pui masa ori sa slabesti.
Mergi doar cu gfx(dimineata si dupa antrenament), xplode daca e ala de la pronutrition te sfatuiesc sa renunti la el si recomand NO-Xplode la de BSN inainte de antrenament si o proteina cu absortie lenta inainte de culcare

| Bogdaaan explică (pentru SpaNu88):

As dori sa pun masa musculara, dar am niste grasime pe abdomen. si ma gandeam ca se poate proteina+xs! [sunt incepator, 8 luni de sala }

| SpaNu88 a răspuns (pentru Bogdaaan):

Problema cu stratul de pe burta se rezolva in timp, poate nici nu vei mai avea nevoie de arzatoare de grasimi. adauga de 2 ori pe saptamana cate 30 min de cardio si pana la vara rezolvi problema. bafta