| xBoyka a întrebat:

Prin ce se elimina proteinele din corp? cumva facand si sport adica prin transpiratie?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Proteinele sunt pentru om ceea ce este benzina /motorina la o masina. Organismul nostru transformă proteinele in energie. Noi putem avea prea multe sau prea putine proteine. Aceste două extreme înseamnă probleme de sănătate.
Proteinele sănătoase sunt cele de origine vegetală: soia, fasole, naut, mazăre, alune, nuci, cereale, etc. Proteinele de origine animala îmbătrânesc corpul si-l predispun la boli, deoarece noi nu am fost creati să mâncam carne. Proteinele din carne, lapte, oua si branza duc la boli; ele sunt factori care activează celulele canceroase cu care toti ne naștem.
Proteinele sunt "cărămizile" din care este construit organismul nostru. Prin efort fizic acestea se consumă. De aceea cei care depun efort fizic intens trebuie sa consume mai multe; iar cei care lucrează la birou sau scolarii, mai putine.

| Zaygon a răspuns:

Proteinele nu se elimina din corp. Nici prin transpiratie nici prin mers la toaleta. Daca elimini inseamna ca ai probleme de sanatate.

Răspuns utilizator avertizat