| valeeExpress a întrebat:

Rafael Nadal a fost pe locul 4 ATP inainte de Roland Garros. Acum l-a castigat si e pe 5 oare de ce?

6 răspunsuri:
| adrianadi97 a răspuns:

Fiindca si-a luat-o in cap cu fitele de diva.Neglijezi antrenamentul se intampla asta.``PokerStars``

| valeeExpress explică (pentru adrianadi97):

Pai daca era pe 4 si a m-ai facut 1000 de puncte cum sa fie pe 5?

| adrianadi97 a răspuns (pentru valeeExpress):

Penalizare...-_-

| valeeExpress explică (pentru adrianadi97):

Am aflat de ce :
succesul lui Rafa de ieri are şi un mare paradox. Spaniolul va retrograda azi o poziţie în ATP, pe locul 5, deşi a primit 2.000 de puncte la Roland Garros. De fapt, Nadal şi-a apărat punctele câştigate în 2012 şi nu a adăugat nimic la zestrea de 6.895 puncte. În schimb, David Ferrer, jucătorul care îi va lua locul, s-a ales cu un plus de 480 de puncte faţă de ce a adunat anul trecut.

Beneficiile pentru Nadal vor veni însă de acum încolo. Spaniolul nu mai are puncte de apărat până la sfârşitul anului, în condiţiile în care el nu a jucat în a doua jumătatea a sezonului trecut, fiind accidentat. Fiecare punct va fi la capitolul plus, astfel că şansele ca el să redevină lider mondial au crescut simţitor. Duelul cu Djokovic, actualul lider din semifinale ar putea avea o însemnătate majoră la sfârşitul anului, ţinând cont că sârbul a plecat de la Paris cu minus 480 de puncte ATP.

Nadal este lider mondial în clasamentul anului în curs, cu 7.000 de puncte. Djokovic a adunat doar 5.030 de puncte

Până la sfârşitul anului, Rafa mai are de apărat 45 de puncte, în timp ce Djokovic are nevoie de cel puţin 6.800 de puncte pentru a nu mai pierde din zestre.

| adrianadi97 a răspuns (pentru valeeExpress):

Destul de ciudat.

| valeeExpress explică (pentru adrianadi97):

DA.