| anonimulllll a întrebat:

Sa trec direct la subiect.Am 13 ani am 168 cm si vreo 47 kg, am maini foarte subtiri, cam 25, si as vrea ca pana in vara anului viitor sa am ce arata, vreau sa imi dezvolt piept si biceps acasa (n-am greutati si nici nu am sala la mine in oras ) si nici o bara de tractiuni :(...PS: daca fac exerctiu acesta mi se vor dezvolta biceps si piept http://www.youtube.com/watch?v=9WqubrREpYg?

9 răspunsuri:
| nuantainchisa a răspuns:

Flotari, pana te plictisesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru nuantainchisa):

Si te ajuta fix din parti laughing
nu asa se fac muschi

| nuantainchisa a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt o gramada de tipuri de flotari.
Si asa se fac muschii.
Te rog frumos, tinand cont de faptul ca nu merge la sala, spune-i tu cum. big grin

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Da cum se fac muschii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru nuantainchisa):

Nu prea a facut nimeni muschi cu flotari. La muschi trebuie sa maresti greutatea mereu cand poti mai mult de 10 repetari pe serie, trebuie si exercitii de izolare.

Trebuie zile de pauza si evident, CEL MAI IMPORTANT : mancarea. Sa bagi 5-6 mese pe zi bogate in proteine, ca sa-ti asiguri necesarul proteic, fara asta nu faci mare lucru. Am vazut destui cu 3 mese pe zi care dupa ani de antrenmanete ( si acasa si la sala ) aratau tot cam la fel, progrese foarte mici.

Muschii se fac cu toate de mai jos :

- mancare
- odihna
- antrenament corect, 1 grupa pe saptamana, lucrata intens, din mai multe unghiuri
- eventual niste suplimente

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

Am zis mai sus. Iti recomand sa intri si pe culturism.ro si sa te documentezi, in sportul asta trebuie sa citesti destul de mult, nu e ceva simplu.

| anonimulllll explică (pentru Cosmin86):

Ba poti sa faci piept din flotari fratemiu are un piept pentru ca atunci cand aveam varsta mea a facut multe flotari...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimulllll):

Da? e perfect vizibil si prin maieu + tricou gros + pulovar? Si poate misca cei 2 pectorali clari, si din nou, miscare perfect vizibila imbracat gros?

| VladPatratel a răspuns:

Man fa cum fac si eu dai tata cu flotarile fara numar(acestea iti mareste pieptul, muschi maini si spatele sa fie mai lat), abdomene(ca sa faci patratele cum am eu si sa dai bine la strand), genoflexiuni (sa nu faci din metru in metru pauze la alergari, ciclist skatebord-ing, etc si bine inteles sa ai picior smecher), tractiuni si daca nai bare afara dai la tocul usi daca il ai bun (tot pentru muschi la mana si latirea spatelui, a pieptului). Sper ca te-am ajutat.