| CosminBone a întrebat:

Ce ziceti sa fac si inot tinand cont ca deja fac atletism e principal si baschet tot la antrenamentele de atletism ne lasa sa jucam cateva ori si vreau sa mai fac si inot pentru a ma mai inalta oleaca, imi place sportul foarte mult voi ce ziceti sa fac si inot dar nu de performanta!

1 răspuns:
| Nickname1890 a răspuns:

Vorbeste cu antrenorul de atletism, sa iti spuna daca merge sa faci si daca da cand sa bagi acele 1-2 antrenamente de inot pe saptamana.

De ce iti spun asta este pentru ca daca faci atletism de performanta intre antrenamentele pe care te pune sa le faci antrenorul exista un echilibru foarte fin intre antrenamente mai tari, mai usoare, zile de pauza etc astfel incat tu sa progresezi cat mai rapid. Daca in zilele in care nu ai antrenament la atletism tu te duci si tragi tare la inot este este posibil sa te supraantrenezi (adica sa nu lasi muschii sa se refaca intre antrenamente) si astfel sa nu mai dai randament la atletism.

Deci valabil pentru tine si pentru toti cei care fac sport de performanta.

DACA vrei sa faci performanta, nu faci nimic de capul tau! Tot ce vrei sa faci vorbesti cu antrenorul.