| ralfy123 a întrebat:

Salut, am 13 ani 1, 80 si 57 de kg. Ma tot gandesc sa ma duc la sala de saptamana viitoare. Am ceva muschi dar sunt destul de slab.
Aveti idee de vreun program bun pentru masa musculara ( ectomorf )? Daca credeti ca nu e o idee buna sa merg spuneti-mi de ce?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu esti ectomorf, esti slabanog ca nu ai habar sa mananci corect. ectomorf este alta discutie, ajungi acolo cu plan alimentar tintuit in pamant super, cu gainere si altele si nu poti pune greutate pe tine, incheieturi subtiri, strat adipos natural inexistent, forta mica, deficit in masa musculara, etc. tu la varsta aia nu stii nimic despre caracteristicile unui ectomorf, mananci prost si nu hranesti corpul cu ce are nevoie sa creasca. atat.

lasand la o parte problema asta, tu la 13 ani nu esti pregatit dpdv hormonal pentru sportul asta. sala, sau culturismul, fie profesional fie doar de dragul muschilor se face pe baza testosteronului. cu cat corpul tau are mai mult, cu atat vei creste mai repede. tu la 13 ani ai un nivel de testosteron scazut, si ala pe care il ai corpul il va folosi la altceva (dezvoltarea ta fizica, cresterea in inaltime, procese metabolice, etc) si nu iti va lasa pentru crestere musculara prea mult. ia-o asa. tu sa ai 100 ron si sa fii cu masina la 100 km distanta de casa ce alegi. sa vizitezi un muzeu sau sa pui benzina sa ajungi acasa? corpul tau intre a isi sustine procesele naturale crezi ca alege sa iti sustina starea anabolica (partea aia unde iti cresc muschii).

vrei un sfat? bun, asteapta macar 15 ani daca te tot grabesti, acolo ai ceva mai mult testosteron. acum e ca si cum incerci sa inoti pe uscat.

| VadTot a răspuns:

Nu,nu este o idee buna sa mergi la sala! In primul rand pentru ca totusi fara sa te superi. ai o varsta destul de frageda! esti la varsta la care mai intai de toate ai nevoie de o hrana foarte Sanatoasa! ok? mai ai putina rabdare inca vreo 2 3 ani si apoi ai sa te saturi si de sala!
ok?

| NDC12 a răspuns (pentru VadTot):

Mai asteapta cativa ani.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru VadTot):

Du-te si culca-te