| Ionut5789 a întrebat:

Salut,am 14 ani si 173 cm si 70 de kg inaltime.
Doresc sa iau repede masa musculară pe mine.
Ce pot folosi creatina sau proteina?
Sunt începător.

4 răspunsuri:
| Vlad_MH_2000 a răspuns:

Proteinele nu iti fac nici un rau, dar tu daca ai o alimentatie bazata pe proteine din : carne, pește, produse lactate și ouă si multe alte fructe/ legume. constant sala, nu ar trebuie sa ai nevoie, sa pui masa, nu sa te umfi si in 3 luni sa te ingrasi sau sa ti se lase muschii daca te decizi sa te lasi de antrenamente (fratemiu, faza reala )

creatina, iti da doar un boost de energie intensa pe o perioada scurta de timp,

astea 2 se si combina sa faci combo sa cresti in masa de la proteine,, si sa ai boostul acela sa tragi de tine pana nu mai poate nici creatina sa faca fata laughing) daca nu am dreptate o sa ma corecteze lumea laughing

aa si multa ambitie sa te tii sa te gandesti la sala ca un tratament obligatoriu, nu e recomandat de loc sa iei creatina si proteine, stand degeaba, nu rezolvi nimic, poate sa iti faca rau,
sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vlad_MH_2000):

De cand iti da creatina energie? Sa nu mai spun de alte chestii cu care ai aberat... daca nu stii NIMIC, nu mai comenta.

| Vlad_MH_2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca nu stiu, atunci pentru ce e creatina? laughing ma refer la energia muschilor, nu ca si cafeaua. mintal, iti epuizeaza mai greu nu stiu ce celule care se folosesc de creatina si asa se zice boost de energie, sunt niste reactii chimice si etc... aici ai sa te lamuresti si tu mai jos ai un fel de definitie, si cum reactioneaza creatina cu corpul, vezi pe site-ul oficial my Protein si dupa vino si zi ca vorbesc aberatii,

Cum functioneaza?
Pentru a explica putin si pe scurt procesul prin care creatina vine in ajutorul tau ca sportiv, vorbim putin si de ATP. ATP sau adenozin tri fosfat, este o parte din acizii ADN si ARN, fiind compus din adenina, riboza si trei grupari de fosfat, de aici si numele de adenozin tri fosfat. ATP este acumulatorul de energie necesara celulei, gandeste-o asa, ATP este acea unitate datorita careia au loc contractiile musculare si multe alte functii celulare.

Creatina vine in ajutorul ATP. Cand ai activitati intense, cum ar fi in cazul antrenamentelor tale puternice din sala dar nu numai, in acele momente scurte dar intense in general anaerobe, pentru a produce ATP, corpul tau se foloseste de creatina fosfat. Pe intelesul general, in urma unui proces biologic ce are loc in corpul tau in acele momente, corpul utilizeaza creatina. Singurul inconvenient insa, este reprezentat de cantitatea limitata de aceasta substanta. Aici intervine suplimentarea de cantitate potrivita la momentul potrivit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vlad_MH_2000):

Creatina retine apa in muschi, asta ajuta la hidratare + recuperare. De asemenea, este un vasodilatator (cum este si arginina) si iti mareste putin "venele", asta se traduce prin faptul ca patrunde mai mult sange in muschi (poate aici te referi la "energia muschilor", cu toate ca nu e "energie" in adevaratul sens al cuvantului, cum iti ofera oxidul nitric sau cafeaua)

p.s.: din ce-ai dat tu copy/paste de la MyProtein nu rezulta ca iti ofera energie... spune doar ca ajuta ATP-ul (si asta prin hidratare + dilatarea vaselor de sange, asta iti spun de la mine, nu dintr-un citat) si atat. Daca vrei energie, bagi OXID NITRIC sau alt pre-workout.