| Online123 a întrebat:

Salut am 14 ani si vreau sa fac exercitii cu gantere, nu haltere.
Poate asta sa imi afecteze crestererea sau sanatatea? asa am auzit
Daca nu sau da argumentati va rog.Mersi Fain
Funda!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

De fapt, luand-o corect, iti poate incetini sau chiar opri cresterea, prin tasarea vertebrelor. vezi tu, vertebrele se dezvolta inspre celelalte 2 adiancente lor. daca pui o greutate mare si stai mult cu ea in spate, presiunea greutatii taseaza vertebrele respective si poate opri dezvoltarea lor pe verticala. aici intervine geneticul, daca este facut sa creasca, o sa creasca, daca nu, nu. aici e foarte mult discutabil in functie de genetic, exercitiile facute, greutatile folosite, timpul pierdut cu greutate pe coloana.
cat despre sanatate, sala POATE si este foarte PROBABIL sa te accidentezi. daca nu faci exercitiile cum trebuie si tragi ca magarul sa arati ca poti -> probleme la coloana, articulatii. poti scapa greutatea => rupi ceva in tine, sau in aia de pe langa tine; nu te incalzesti cum trebuie => intinderi, luxatii. daca faci corect, cu minte, nu patesti nimic, dar aici este un incepator (si ca noi toti, vrea sa fie zmeu din prima, si nu nega, ca asa am facut toti)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate coloana daca sunt grele e fb ca faci sport va ajuta la cresterea ta e esentiala sportul mai bine alergi, inoti, joci baschet, ridicari la bara, flotari

| NDC12 a răspuns:

FRATELE MEU!

Ti-e greu sa cauti si tu putin pe google putin,sau sa te documentezi?

Sunt zeci de articole atat pe TPU cat si pe alte site-uri pe internet, dar voi vreti sa stiti tot fara sa faceti ceva, sa cautati putin, ca e greu sa dai un click de mouse.

Sala nu opreste cresterea in inaltime, nu te afecteaza nici la sanatate! Terminati cu aberatile.

Legat de inaltime totul tine de genetic, tu pana la 18-19 ani poti sa tot cresti in inaltime, indiferent daca mergi la sala sau nu.

Pentru ce sa faci exercitii cu haltere/gantere daca nu ai un program fix de antrenament, minim 5 mese pe zi bogate in proteine (carbohidrati daca vrei masa musculara si nu definire ).

Tine minte ca sala doar te ajuta sa rupi acele fibre ale muschiului pentru ca el sa creasca, ceea ce conteaza 30 %.

Alimentatia, antrenamentul si odihna conteaza 70 %.

La varsta de 14 ani testosteronul este scazut ( hormonul de crestere ), si este esential pentru cresterea in masa musculara, asa ca iti recomand sa mai astepti.

| JohnnyBi a răspuns (pentru NDC12):

De fapt, luand-o corect, iti poate incetini sau chiar opri cresterea, prin tasarea vertebrelor. vezi tu, vertebrele se dezvolta inspre celelalte 2 adiancente lor. daca pui o greutate mare si stai mult cu ea in spate, presiunea greutatii taseaza vertebrele respective si poate opri dezvoltarea lor pe verticala. aici intervine geneticul, daca este facut sa creasca, o sa creasca, daca nu, nu. aici e foarte mult discutabil in functie de genetic, exercitiile facute, greutatile folosite, timpul pierdut cu greutate pe coloana.
cat despre sanatate, sala POATE si este foarte PROBABIL sa te accidentezi. daca nu faci exercitiile cum trebuie si tragi ca magarul sa arati ca poti -> probleme la coloana, articulatii. poti scapa greutatea => rupi ceva in tine, sau in aia de pe langa tine; nu te incalzesti cum trebuie => intinderi, luxatii. daca faci corect, cu minte, nu patesti nimic, dar aici este un incepator (si ca noi toti, vrea sa fie zmeu din prima, si nu nega, ca asa am facut toti)

| DX190 a răspuns:

Sa nu faci cu ele deasupra capului si e ok. Dar la 14 ani nu o sa faci muschii ca lumea, esti prea mic, corpul tau nu produce suficient testosteron. Te poti tonifica putin totusi big grin