| Po3m a întrebat:

Am 16 ani baiat si fac sala de 2 luni. Am 57 kg si 1.83. Fata de prietenii mei am arderile mai puternice si este asa cum se spune " Sala fara alimentatie corespunzatoare =0 ".

Am observat ca dupa o luna de sala, in care am luat destul in greutate si in masa musculara, numai cred aproape deloc.

Antrenamentul meu de sala pana acum a fost:

Prima zi : piept + biceps
a 2-a zi : spate + triceps
a 3-a zi : umeri + trapez
a 4-a zi : picioare + abdomen
a 5-a zi : pauza ( si o iau de la capat )

In general, programul meu zilnic de alimentatie este:

Ma trezesc la 7:30
La 8:00 incep sala, o termin la ora 10:00
La 11:00 mananc 3 oua prajite, o cana cu lapte, sunca prajita si 3 sandwich'uri si un fruct
la 12:00 - 13:00 mananc din nou 2 feluri de mancare si mai mananc seara pe la ora 20:00

Daca se poate, as vrea sa imi recomande cineva un antrenament in care sa merg de 5 ori pe saptamana si sa am sambt - dum pauza ( antrenamentul sa lucreze in special bratele, pe langa celelalte grupe de muschi ) si sa imi recomandati schimbati in alimentatie.

Răspuns Câştigător
| elevuporno a răspuns:

Pentru ca in majoritatea exercitiilor sunt implicate bratele iti sugerez urmatorul program:
Luni: Piept, Spate
Marti: Biceps, Trapez, Triceps
Miercuri: Antebrat, Abdomen, Picioare
Joi: Umeri, Triceps, Piept
Vineri: Abdomen, Spate, Biceps

Iar cu alimentatia iti recomand sa mananci mai multe paste fainoase, mai multe dulciuri si mai multa carne, dar nu fa excese, iar in privinta oualelor iti ajung 2, 3 sunt mult prea multe si devin nocive in cantitati mari. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| ingerdraq a răspuns (pentru elevuporno):

La programul tau muschiul cand se mai odihneste? Sau nu mai trebuie sa se odihneasca?

| Po3m explică (pentru elevuporno):

Antrenamentul mi se pare super ok, mersi, iar in ceea ce priveste pauza, nu, nu faceam destula si am sesizat destul de tarziu asta, de aceea vroiam alt program

4 răspunsuri:
| Tyysonn a răspuns:

Parca suna prea urat cuvantul ala "prajit", in legatura cu ouale, sper ca nu mananci cate 3 oua in fiecare zi, daca ai elimina galbenusul si ai ramane doar cu albusul ar fi ok, pentru ca aceasta parte contine cele mai multe proteine, iar prea mult galbenus iti va afecta ficatul. Daca vrei sa pui masa, incearca sa pui o masa calitativa, si nu prin alimentatie pe baza de grasimi si prea multe fainoase, pentru ca atunci vei pune o altfel de masa si in alte zone si iti vei distruge ficatul, incearca sa mananci cat mai variat si echiligrat, deci sa nu exagerezi cu nimic, si renunta la prajeli, nu vad cum te-ar putea ajuta cu ceva, doar distrugandu-ti organismul.
In legatura cu programul, ti-l recomand pe al meu :
Luni - Spate - Abdomen
Marti - Biceps - Triceps
Miercui - Coapse si Gambe - Abdomen
Joi - Piept - Antebrat
Vineri - Umeri trapez- Abdomen
In general, foarte multe programe sunt bune si nu prea are importanta pe care il faci, trebuie sa-l faci pe cel in care te simti cel mai bine, daca vrei sa pui accent pe brate este bine sa le faci marti, parere mea, pentru ca luni le incalzesti si marti fiind tot pe la inceputul saptamanii, nu esti atat de obosit incat sa nu le lucrezi calumea.
In legatura cu cresterea in masa, probabil vei creste tot mai greu in masa, deoarece incepe sa se instaleze oboseala si probabil obisnuinta, eu zic ca ar fi mai bine daca ai putea sa faci o pauza de 5-7 zile, nu mai mult, sa iti recapeti energia. Tine cont de faptul ca muschii vor creste in timp ce te odihnesti, de obicei in timpul somnului, prin sala doar vei stimula si vei da impulsuri sau chiar vei arde din masa musculara, adevarata masa musculare se reface in timpul odihnei.

| ingerdraq a răspuns:

Luni: Piept+triceps+abdomene
Miercuri: Picioare+umeri+abdomene
Vineri: Spate+biceps+abdomene
Daca nu poti asa, separale, fa ti tu programul cum doresti>
Alimentatie. In loc sa mananci 3 oua prajite mai bine iti fierbi 5 oua si mananci doar albusul sau le bei crude(albusurile). Daca poti sa dispui de bani iti poti lua lunar suplimente alimentare.