| alex251 a întrebat:

Salut am 16 ani si sunt baiat.Am inaltimea de 1.70m as vrea sa stiu daca mai pot creste pana la 1.85 sau macar 1.80 din tot ce am auzit pana acum un baiat creste pana la 19 ani maxim 21, ei bine in acest interval de varsta pot sa mai cresc acei 10-15 cm, asta inseamna sa cresc cam 4cm pe an? daca fac basket sansele mele cresc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sansele tale s-ar mari cu un procent foarte mare daca te-ai baza pe o alimentatie sanatoasa, mananca foarte multe fructe, legume preparate in casa, consuma foarte multe lactate, contin calciu si ajuta la dezvoltarea oaselor si daca mai faci si un sport precum basket, handball sau inot e foarte bine, ai sanse sa cresti atat, dar depinde si de gena familiei, daca ai persoane inalte in familie ai sanse mari, dar daca ai persoane minione...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai o obsestie cu "foarte multe", o sa se ingrase daca bagi asa.

p.s. : "foarte multe fructe si legume" recomanda toti care HABAR NU AU ce inseamna o alimentatie sanatoasa.

Eu m-am ingrasat mancand multe fructe (3-4 kg pe zi), asa ca mai taci.

Alimentatie sanatoasa : carne de pasare, peste, nuci, migdale, legume de sezon, cateva fructe ( NU foarte multe, nu poti sa-i recomandi 20 de banane sau 50 de piersiri INTR-O ZI sau 4 litri de lapte ), etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Helllllllllllllllo, expresia se refera la inlocuriea totala a celorlalte alimente, cum dracu sa bagi 4 litri de lapte in tine si 5kg de fructe, trebuie sa ai probleme mintale sa mananci zilnic numai fructe si in cantitati atat de mari, cu kilogramele, frate, tu gandesti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis "foarte multe"

"foarte multe fructe" = 50 de banane spre exemplu.

Si da, gandesc, eu sunt atlet de forta si pot manca foarte mult, nu e o problema.

Deci, ca recapitulare, alimentatie sanatoasa NU inseamna foarte multe fructe si legume, inseamna : carne de pasare, migdale, nuci crude, peste oceanic ( pentru omega 3 si restul ), oua de tara, lactate, branza, si abia apoi legume de sezon si CATEVA FRUCTE.

p.s. : ar trebui sa mananci macar 1 kg de fructe pe zi, daca vrei sa-ti asiguri necesarul de vitamine din fructe, eu acum cam asa mananc

7 răspunsuri:
| BomBonicaThaa2000 a răspuns:

Mai cresti putin. nu cred ca 4 cm pe an dar mai cresti. Daca faci si baschet e perfect. Mananca multe fructe si legume. bafta :*

| elis1999 a răspuns:

Ati dau un sfat eu avea 1, 65 si casa cresc am mincat mai sanatos si stateam agatat de obara cate 1 minut 2 pe zi si am vazut ca,,,,, cresc in inatime acuma am 1, 70 intro saptamana

| anonim_4396 a răspuns (pentru elis1999):

N-ai cum să crești 5 cm într-o săptămână.

| AdaRuxAndRA a răspuns:

Fratele meu, Daniel s-a oprit din crestere pe la 17 ani si momentan are 1.80m. Vreau sa spun ca depinde de tine cum te dezvolti incearca sa ai un stil de viata sanatos (fructe si lugume) si daca ai face basket ar fi super.