| alexandrualex145 a întrebat:

Salut, am 18 ani si fac sala de cateva luni. Corpul meu pune foarte mult din grasimea corporala pe burta si am ajuns sa fiu slab si cu burta laughing am mers la sala pentru a da jos grasimea de pe abdomen si a creste in masa musculara insa dupa cateva luni in care am fost intr-un mic deficit caloric, rezultatele sunt destul de slabe.
Vreau sa va intreb in primul rand daca ce fac eu este posibil sa mearga, adica sa fiu in deficit caloric si sa si cresc in masa musculara putin, in timp ce burta scade, iar daca nu, astept sfaturi pentru a scapa de grasimea de pe abdomen. Precizez ca vreau o scadere treptata a grasimii corporale, timp in care sa acumulez si putina masa musculara daca e posibil

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil nu faci ceea ce trebuie, daca in aceste luni de sala, nu ai scapat de burta.
Fiind slab nu ai de ce sa fii in deficit caloric, dimpotriva, trebuie sa mananci foarte bine, ca sa pui musculatura pe tine, dar sa si muncesti abdomenul, ca sa dai grasimea jos, tocmai de acolo.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Te-as sfatui sa renunti la treaba cu deficitul caloric in special daca esti incepator pentru ca vei ramane doar fara energia necesara pentru a face exercitiile in forma perfecta, ceea ce e cel mai important la inceput. Deasemenea, banuiesc ca la sala faci exercitii cu greutati pentru diferite grupe de muschi, ceea ce e foarte bine insa aceste exercitii nu ard suficienta grasime. Cel mai indicat pentru a scapa de grasime ar fi sa faci exercitii cardio, de tip HIIT sau tabata dar care din nou iti vor scadea mult prea mult din energie ca sa mai faci si exercitii cu greutati, cel putin in aceeasi zi. Ai putea sa te axezi macar o luna, doua doar pe alergat si cardio pana pierzi macar putin din grasime si abia apoi sa treci pe sala. Sa le combini nu ar fi imposibil dar ar fi greu sa faci ambele la maxim si ti-ar putea sa ramai si fara muschi si cu grasime

| peanut003 a răspuns:

Esti abia la inceput. nici nu ai muschi, nu te mai pune tu pe slabit. Trebuie sa pui masa musculara peste tot, patratele nu o sa ai daca nu le lucrezi. pune cat mai multa masa musculara abia apoi treci in deficit caloric ca asa nu are ce sa se vada, de aia esti slab cu burta

| anonimuser1 a răspuns:

Iti spun din propria experienta ca un INCEPATOR in sala are extrem de multe beneficii. Unele dintre beneficii sunt :
- poti sa pui masa musculara extrem de usor, chiar daca te antrenezi si mananci relativ prost
-poti sa pui masa musculara in timp ce esti in deficit caloric, se numeste recompozitie corporala!
Tu cand esti in deficit caloric corpul tau slabeste, in schimb el slabeste MUSCHI daca nu este un deficit caloric bine pus la punct. Cand ma refer la deficit caloric bine pus la punct inseamna ca trebuie sa consumi minim 2grame de PROTEINA / kg. Daca ai 70 kg, mananci minim 140g proteina pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimuser1):

Pui masa musculara de 2 bani "extrem de usor", daca te antrenezi si mananci relativ prost.

Nu mai dati sfaturi aiurea.

| andrei818 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa ai un stil de viata sanatos si sa faci sport in fiecare zi. Daca doresti o sa las aici acest link de la cele mai efective suplimente care se pot lua pentru un mic ajutor. Cu ajutorul acestui link vei beneficia si de o reducere de care vei avea parte o singura data in viata: https://exipure.com/? hop=andrei818 Suplimentele se numesc exipure si vei observa efecte inca din primele saptamani. Multa sanatate!