| Puspefaptebune a întrebat:

Salut,am si eu intrebare.
Merg la sala doua luni si de o luna de zile am luat proteine, faza este ca nu cresc in masa musculara ci doar in forta.
Poate cineva sa imi recomanda ceva pentru marirea masei musculare?

Răspuns Câştigător
| jon987654321 a răspuns:

Si ce te astepti ca in o luna sa fi Hulk? asteapta...fa antrenament corect, odihna cat trebuie alimentatie corecta si ai sa cresti, daca zici ca ai crescut in forta la cateva zile mai adauga cate 1kg si tot asa
...doar asa vei creste in masa adaugand mai multa greutate dar nu peste noapte.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un video care iti arata cat de simplu si repede iti poate creste masa musculara, daca faci exercitiile adecvate:
https://www.facebook.com/StudentProblems/videos/1026421294151270/

| CulturismsiFitness a răspuns:

Roma nu a fost construita intr-o zi, asa la fel si corpul tau are nevoie de timp pentru a dezvolta masa musculara, Daca spui ca ai crescut in forta atunci inseamna ca ai crescut si in masa musculara deoarece nu poti sa cresti in forta fara sa nu iti maresti masa musculara. Lasa proteinele si restul suplimentelor pentru o perioada si fa sala curat, Eu am inceput sa iau suplimente dupa 1 an si jumate de sala, Gandeste-te la ce dezoltare o sa ai dupa ai facut vreo 7...8 luni fara suplimente si pe urma i-ai dat un boost la organism

| Alejay a răspuns:

Du-te la sala normal si nu-ti ataca corpul cu proteine si substante suspecte care se vand peste tot.
Ficatul si stomacul tau vor avea de suferit foarte mult, nu mai vorbim despre inima si sistemul imunitar.
Doar sala si alimentatie fara multe grasimi si vei fi ok, dar va dura cel putin 1 an 2 sa obti ce doresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alejay):

Proteinele se gasesc IN MANCARE!

Tu practic ii spui sa stea nemancat!

Sau HABAR NU AI diferenta intre "proteine" si SUPLIMENTE?

| Alejay a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca proteinele care sunt chimice pentru tine e acelasi lucru ca cele din mancare inseamna ca nu sti ce vorbesti! baga mare atunci succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alejay):

Du-te la o fabrica de suplimente sa vezi... sunt extrase DIN MANCARE, se separa de restul continutului.

Sau TU poti sa mananci 10 oua pe zi ( adica 70 de oua pe saptamana ) + 4-5 fripturi pe zi? Eu am mancat asa intr-o perioada si era cam greu pentru ficat.

| Alejay a răspuns (pentru Cosmin86):

Traiesti paralel dea dreptul la noi in tara pastilele si prafurile contin var sau faina si au efect 0, nimeni nu raspunde de continutul la nici un produs pe care-l cumparam! informeaza-te ca e gratis
ce extrase visezi nu stiu!
tot ce bagi strain in corp mascat sub forma de orice si proteina ataca ficatul / eu doar ti-am zis sa nu te intoxici nu sa-ti spun ce sa mananci! baga proteine cat vrei daca esti sigur ca sunt extracte de levantica in ele ce pot sa-ti mai spun eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alejay):

De ce "la noi in tara"? Exista Optimum Nutrition ( nr 1 la suplimente proteice ), avizata medical si FDA!

DE CE sa fie "extrase de levantica", eu vreau DIN ZER!

p.s. : folosesc de la 16 ani si acum la 30, am analizele perfecte. Folosesc doar suplimente AVIZATE FDA si MEDICAL.

Si NU de la noi din tara ( unde se baga aspartam ).

| Alejay a răspuns (pentru Cosmin86):

Bravo in continuare

| Aurelian12345 a răspuns (pentru Cosmin86):

O sa te intreb si eu ceva, sper ca ma poti ajuta la experienta ta. Daca mergi la sala si cresti in forta constant e sigur ca se creste si in masa musculara? adica e posibil sa pui masa musculara dar forta sa nu creasca?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aurelian12345):

E posibil sa creasca masa si sa creasca si forta foarte putin... sau sa cresti forta mult si masa putin ( sa cresti masa si forta sa ramana EXACT la fel e anatomic imposibil ), e vorba care vrei sa creasca mai repede...

forta mai rapid -> maxim 3-4 repetari / serie. Poti mai multe, maresti greutatea ( a 3-a repetare trebuie s-o faci cu toti muschii tremurand de incordare )

masa mai repede -> 8-10 repetari, chiar 11-12.

| Regedesubmunte a răspuns:

Ce proteine ai luat?