| lubujinx a întrebat:

Salut!
Am varsta de 16 ani si inaltimea de 1.82. Fac sport (baschet si sala), dar mancam destul de mult si am ceva grasime pe abdomen. Recent am inceput sa nu mai mananc dulciuri si fast food sau sa beau suc. Intrebarea mea este, ca sa scap de grasimea de pe abdomen trebuie sa nu mai mananc dulciuri absolut deloc?

1 răspuns:
| raMLesS a răspuns:

Poti sa mananci ce vrei atat timp cat esti in deficit, ca tot slabesti nu asta e problema, dar daca vrei sa arati a sportiv adevarat ai nevoie de 1, 5-2g de proteina/kg pentru ca previne foarte mult pierderea masei musculare, tu in momentul de fata cel mai probabil esti skinny fat.
Cate kilograme ai, de cat timp faci sala si cam ce mananci tu intr-o zi?

Ca sa arati bine si estetic si sa ai ceva masa musculara, ai nevoie de minim 1, 5-2 ani de sala, apoi din inaltimea ta scazi fie 8 fie 6 kg, si ajungi la greutatea la care o sa arati tu cel mai bine fizic atat la corp cat si la față, in cazul tau 74-76 de kg, dar repet, ai nevoie neaparat de acei ani de sala pentru ca daca nu ai masa musculara care sa tina locul grasimii, va trebui sa slabesti si mai mult si o sa arati deformat... e foarte important sa ai un program de antrenament si o alimentatie bine pusa la punct.