| Rauuul a întrebat:

Salut.Am vazut pe un site niste proteine nu foarte scumpe. http://www.redis.ro/ro/masa-musculara/95-mass-forte-crea tin-r.html acesta este site-ul.Ce ziceti...mi le recomandati? Adica o sa aiba ceva efecte daca bag din greu exercitii si iau de astea?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut
In primul rand Redis e cea mai slaba firma de proteine din Romania...
In al doilea rand, ca sa-ti recomandam ceva trebuie sa ne spui : inaltime, greutate, varsta, obiective ( slabire, masa musculara ), experienta, program de antrenament, buget. Doar asa iti putem da un sfat corect

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Inaltime=1.75,greutate=57-58 kg, varsta=15 ani, vreau sa pun masa musculara, fac cu halterele cam de 2 ani, fac o grupa de muschi pe zi, bugetul cam intre 50 si 100 lei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rauuul):

Ok, sunt mai multe lucruri de stiut. Ce conteaza, in ordinea importantei : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente.

Tu esti ectomorf ( cauta pe net daca nu stii ce isneamna ), deci tu ai nevoie sa mananci ca lumea, mese bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si carbohidrati. Raport cam 50-50 sau 60 ( carbo ) - 40 ( proteine ). Si ai nevoie de 5-6 mese pe zi.

La capitolul suplimente, tu ai nevoie de un gainer. Un gainer are cam 60 % carbohidrati, 30 % proteine si 10 % altele ( ex. vitamine ).

La bugetul tau, ai nevoie de : http://www.nutritech.ro//JUMBO-MASS-capsuni,-1-kg,p-421.html sau Total mass 4200, de pe acelasi site. Vezi ca o cutie nu te tine o luna intreaga, calculeaza cat timp te tine o cutie a.i. sa-ti cumperi pe o luna.

Acum, la antrenament, trebuie sa pui accent pe exercitiile pentru masa musculara.

Citeste aici care sunt si cum se fac corect : http://www.optimumnutrition.ro/events/pr11.php

P.S. : exercitiile care iti permit sa lucrezi cu greutati mari sunt cele mai bune pentru stimularea hormonului de crestere, care e indispensabil pentru cresterea in masa musculara.

E foarte important sa te antrenezi corect. Uite cum arata un jurnal de antrenament :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html
Acela este jurnalul meu. Trebuie sa-ti faci si tu unul, NU IDENTIC, ci cum simti tu ca e cel mai bine pentru tine. O sa schimbi mai multe programe de antrenament pana il gasesti pe cel care ti se potriveste tie cel mai bine.

Ai grija la "bag din greu exercitii", muschii cresc cand se odihnesc, NU cand tragi de fiare. O grupa are nevoie de 48 de ore sa se refaca si ai grija la grupele care participa la altele. Exemplu : tricepsul participa la exercitiile pentru piept, bicepsul la cele pentru spate, etc. Deci daca luni bagi biceps, marti NU faci spate.

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru Cosmin86):

rolling on the floor consideri redis de proasta calitate si recomanzi jumbo si total mass 4200

Am un prieten care ia total mass, rezultate:
prima zi diaree - 9 ori la wc
a doua zi - gaze+diaree doar de 6 ori la wc
in a treia zi deja incepea sa piarda din greutate la cat de dehidratat era din cauza diareei

Si nu este singurul cauta pe net pareri despre produs, 90% din cei care au incercat, ori au avut probleme cu stomacul ori nu au avut rezultate din cauza calitatii foarte proaste a ingredientelor din gainer

Eu as recomanda mai bine sa ia o multivitamina, niste enzime pentru absorbtia mai buna a nutrientilor si chiar sa adauge niste mezeluri ceva decat sa iei jumbo si total mass

| Cosmin86 a răspuns (pentru oOoRubyoOo):

Si ce gainer sa-i recomand in bugetul ala? Gfx de la pro-nutrition?

Si asta depinde, si eu am un prieten cu intolerenta la lactoza ( nu a stiut atunci ) si a avut probleme de la Casein Protein de la six star nutrition, care este un produs bun.

Eu in liceu am luat redis si pro-nutrition, inclusiv ***-ul ala de ideal protein, si nu am avut niciodata probleme cu stomacul, chiar am avut si progrese. Depinde de la om la om.

Acum iau dymatize elite whey protein si whey amino de la nutrend, si e o diferenta, si la gust si la tot ( dymatize elite whey are si enzime ).

Dar e vorba si de buget.

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult. dupa o cutie de 1 kg de proteine sa sa se vada ceva efecte?

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Dar zici ca cele de la redis care ti le-am aratat eu nu au efect? pentru ca eu vreau ceva care sa aiba efect, nu foarte scump si in cantitate mare ca sa imi ajunga.cum este cel de la redis de 5 kg la pretul de aproximativ 100 lei...iar alea stiu ca o sa imi ajunga o vreme, dar nu sunt sigur daca o sa aiba efect

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru Rauuul):

Suplimentele nu conteaza, poti lua tu ce supliment vrei daca nu ii dai corpului un motiv sa creasca(numar mai mare de calorii decat arde).
Numarul depinde in functie de corpul fiecaruia.

Nu nu se va observa diferenta de la 1 kg de ceva decat daca acel ceva te ajuta sa ajungi la numarul de calorii care ii trebuie corpului ca sa creasca.

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Http://www.nutritech.ro//Jumbo-Mass-New-Formula-vanilie,-3-kg,p-536.html.Is si am mai vazut si asta.ce zici? is bune? se vad efecte dupa o cutie?

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru Cosmin86):

GFX-ul este mai bun dar mai scump.

Poti sa iti faci propriul supliment la 70% din pret. Daca te uiti atent pe cutie vezi cam ce contine un gainer.
Dextroza care este glucoza si care ste foarte ieftina, 1 kg e cam 100 de mii, dupa mai baga niste creatina, din nou destul de ieftina (mai ales daca cumperi monohidrata), maltodextrina din nou carbohidrat ieftin, cel mai scump lucru dintr-un gainer este ca si la mancare, PROTEINA.1 kg de piept de pui e mai scump ca 1 kg de orez.

Gandeste-te ca in liceu puteai manca un sandwich cu muschi file/piept pui impreuna cu niste cascaval/branza si niste salata verde, rosii etc si obtineai acelasi rezultat, poate chiar mai bun.

Cand iei un supliment 2 lucruri se intampla:
1. ai un efect placebo(chiar crezi ca acel supliment functioneaza chiar daca nu functioneaza)
2.chiar ai rezultat pentru ca ii dai corpului ceva ce ii trebuia, ceva ce putea fi obtinut din mancare.

Eu nu sunt intolerant la lactoza si am incercat si eu o data acel total mass, nu am avut probleme asa grave dar se simtea calitatea proasta a creatinei si proteinelor. Cand recomanzi un produs nu trebuie doar sa recomanzi ca ti-a mers tie sau nu, trebuie sa faci un studiu sa vezi daca acel supliment chiar este bun, daca multi oameni au avut acelasi efect ca tine.

Recomand enzimele digestive.Singurul lucru care te ajuta sa absorbi mai mult din mancare si sa nu mai ai probleme daca esti intolerant la ceva ca de exemplu lactoza

Si niste multivitamine in cazul in care nu mananci deloc legume, dar daca mananci o salata zilnic, nu mai conteaza.

Stii ce te intreaba un incepator cand vede ca arati cat de cat bine?
Te intreaba ce suplimente ai luat, de parca suplimentele sunt steroizi.
Fara o nutritie buna suplimentele nu au valoare, multi si cu steroizi nu au rezultate din cauza nutritiei proaste.

| Aurel_Fratila_1982 a răspuns (pentru oOoRubyoOo):

Inseamna ca prietenul tau are o problema de sanatate.Si eu am luat Total mass si din punctul me de vedere este cel mai bun gainer de pe piata.Iar despre Redis, DA chiar au suplimente de rahat si nu stiu cum mai rezista pe piata.

14 răspunsuri:
| Primo a răspuns:

Eu iti recomand sa nu ei eu am luat luna trecuta si nu s-a observat nici o diferenta... Mai bine ia 1-2 saptamana creatina cam 5g ( maninca bine in saptamana aia si apoi nu mai baga nimic si mergi pe natural )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Primo):

Pai ce diferenta vrei sa vezi intr-o luna?

| Cosmin86 a răspuns:

De asemenea, mai citeste si asta :
http://www.probody.ro/......lara-rapid

E un articol bun.

| spidy a răspuns:

NU REDIS! sunt cele mai PROASTE! am luat si eu timp de o luna...in afara de gustul naspa (zici ca era ****) iar cel de ciocolata are si un aspect de ***.m-am fortat sa-l beau... dupa 2 saptamani nu am mai rezistat si l-am aruncat, nu am simtit efecte adverse, dar nici nu am pus nimic pe mine..acum incerc ceva de la dynamitize