| thunder11 a întrebat:

Salut baieti, fac sala de o luna si sunt foarte dezorientat, nu stiu cu ce exercitii sa incep si ce exercitii sa fac si in ce ordine, vreau sa pun masa musculara, btw am 15 ani. Imi poate da cineva un antrenament sau niste exercitii ceva?

6 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

La varsta asta iti trebuie antrenor personal. Normal ca nu stii ce faci daca nu si pe cineva care sa te indrume

| thunder11 explică (pentru haileewatson):

Pai daca imi da cineva un program cu exercitii pe care sa le fac nu imi mai trebuie antrenor personal ca eu executare exercitiile corect

| haileewatson a răspuns (pentru thunder11):

Nu chiar. La 15 ani nu ai corpul dezvoltat complet. Cineva care e expert in domeniu te poate indruma face
-to-face si sa iti faca un program in functie de nevoile tale personale

| thunder11 explică (pentru haileewatson):

Da dar momentan nu am bani sa platesc un antrenor personal pentru ca din cate stiu costa ceva

| gratargratar a răspuns:

Nu e varsta potrivita pentru sala. Oasele sunt in crestere si le remodelezi in sensul efortului. De asemenea, o sa-ti fie f. greu sa pui masa musculara, pentru ca la varsta ta ai un metabolism f. intens. Am tot vazut adolescenti pe la sala unde ma duc eu, si sunt ori foarte slabi, ori iau in prostie batoane de proteine (ceea ce iarasi nu e recomandat).

Asociatia Americana de Pediatrie nu recomanda inceperea sporturilor care presupun ridicarea de greutati pana la atingerea maturitatii fizice. In cazul tau, nu trebuie sa incepi sala mai repede de 18 ani.

Fa intre timp altceva: inot, baschet, fotbal, handbal etc.

| SmartASS123 a răspuns:

Hai sa-ti spun cateva lucruri, junior. In primul rand, este important sa-ti stabilesti obiective realiste si sa nu incerci sa pui masa musculara prea repede. In al doilea rand, este important sa ai un program bine structurat, care sa cuprinda atat exercitii pentru intregul corp, cat si exercitii pentru fiecare grupa musculara in parte.

In ceea ce priveste exercitiile, este important sa te concentrezi pe exercitii de baza, cum ar fi genuflexiunile, presa de banca, tracsiuni si ramat, care lucreaza mai multe grupe musculare in acelasi timp. Nu uita sa adaugi si exercitii izolate pentru fiecare grupa musculara in parte, cum ar fi flotarile, flexiile bicepsului si extensiile tricepsului.

Nu uita sa iti mentii dieta echilibrata si sa consumi suficiente proteine si carbohidrati pentru a putea construi masa musculara. In plus, asigura-te ca te odihnesti suficient si ca iti permiti timp pentru recuperare, deoarece este in timpul somnului cand corpul tau se refac dupa antrenamente.

In final, iti recomand sa iti cauti un antrenor sau un mentor cu experienta care te poate ghida prin aceasta calatorie de construire a masei musculare. Nu incerca sa te arunci cu capul inainte fara sa stii exact ce faci.