| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Ce părere aveţi despre sportul Krav Maga?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E prima dată când aud dar văd că e un mix de box, aikido, judo și karate. Tu să fii sănătos

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sierra1):

Krav Maga e un stil de arte martiale dezvoltat de Mossad pentru agentii lor, si care a ajuns sport oficial, dar o versiune serios diferita de aia militara, evident ca au luat miscari din diverse alte arte martiale

de considera in momentul asta ce e cel mai bun sistem de autoaparare care exista, in general ideea e sa imobilizezi, incapacitezi, sau sa iti trimiti adversarul in cadere intr-o directie, iar tu sa te fofilezi in directia opusa si sa scapi de imbecil

| GabiDumitrescu a răspuns:

Krav Maga NU e sport. Scopul lui unic e sa scapi de adversar cit mai repede si cu riscuri minime pentru tine, inclusiv prin decesul lui. Nu se vrea artistic, nu se vrea sa iti cultive disciplina, spiritul de echipa, si alte povesti. KM e un stil de lupta cu scopul de eliminare rapida si cit mai eficienta a adversarului.