| AdolfRizzler a întrebat:

Salut, ce pot sa fac daca am 15 ani si obosesc la alergat rapid?
Mentionez ca fac sport si am viteza

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca vrei performanta la alergat, alearga aproape zilnic pana la limita, nu mai manca dulciuri, grasimi in exces, nu fuma, bea doar apa si atat, si dormi cel putin 7-8 ore la anii tai. E foarte greu sa faci astea, dar alta varianta nu este.

| AdolfRizzler explică (pentru StoicAnalysis):

Cu somnul stau prost, cred ca asta e un motiv dr ms

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Antrenament progresiv.

| Sophieka a răspuns:

Mananci dulce / snacks-uri / sucuri / energizante / fast food?

Pot fi cauzele. Si bineinteles somnul foarte tarziu...Ai postat intrebarea pe la 3 dimineata.

| AdolfRizzler explică (pentru Sophieka):

Mai mancam ciocolata inainte, dar ma lasasi de frica de a nu face diabet, dar asta acum un an gen, iar pe alcol si energizante nu pun gura

| AnastasiaK a răspuns:

Nu ești antrenat pentru asta. Simplu. Nu somnul, nu dulciurile, nu altceva e problema. Lipsă de antrenament. Și alți factori contează, bineînțeles, dar la nivelul de simplă alergare, dacă tu erai pregătit fizic corespunzător, n-aveai probleme.

Deci nu-ți imagina că dacă dormi bine și mănânci corect, o să se rezolve de la sine totul. E foarte bine să faci și asta, dar trebuie și antrenament mult.

| DonMoldo a răspuns:

Antrenament zilnic in functie de organismul tau ai sa vezi ca o sa alergi din ce in ce mai mult