| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut.Ce trebuie facut pentru ami mari rezistenta la efort,mai exact,la un meci de k1, mma,sa nu obosesc asa tare? Ce exerctii trebuie facute?

11 răspunsuri:
| LimonadaBaa a răspuns:

Pai tu trebuie sa faci in primul rand sprinturi. Dupa ce ai asta, lucrezi la sacul de box.Dai 10 secunde fara oprire, dar dai lovituri controlate, cum te-a invat antrenorul. Faci asa la sac:10secunde dai, 10 secunde faci pauza, si te opresti cand ai 6 reprize cu lovituri si faci pauza doua minute maxim. Apoi, repeti ce ti-am zis mai sus inca o data.Bineinteles, trebuie sa faci si sparring.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru LimonadaBaa):

De luni pana joi nu fumez deloc.vinerea si sambata fumez in total 10 tigari.Are ceva? Imi scad performantele sportive?

| LimonadaBaa a răspuns (pentru TheQuestionQuestionQuestion):

Da, scade performanta sportiva daca fumezi, incearca sa reduci cat poti tu de mult tigarile, e in avantajul tau si a sanatatii tale.Bafta!

| LimonadaBaa a răspuns (pentru LimonadaBaa):

Nu trebuie sa faci toate astea intr-un antrenament, le combini.De exemplu:azi faci sprinturi si sparring, maine lovesti doar la sac, si tot asa. Poti sa faci si exercitii pentru forta.

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru LimonadaBaa):

Exeritii le de forta se fac tot asa, separat? Adica azi sac, maine forta? nu e bine ca dupa ce am terminat sa fac masa musculara, dupa sa dau la sac?

| LimonadaBaa a răspuns (pentru TheQuestionQuestionQuestion):

Da se fac intr-o zi separata pentru ca e destul de solicitant si cand faci forta si cand lucrezi la sac. Daca poti, si nu te simti foarte obosit, poti sa faci si la sac putin.

| alin100 a răspuns:

Salut.Trebuie sa te antrenezi pentru rezistenta, adica exercitii care sa faci peste 15 repetari.Fiindca mma,implica multe grupe musculare, iti recomand sa alergi, sa mergi cu bicicleta, lovesti sacul de box, flotari(peste 25 de repetari), tractiuni la fel.

| Andutu21 a răspuns:

Exerctitiile de tip cardio te ajuta.Alergat, banda, bicicleta astea sunt cardio.

| 1Tarzy1 a răspuns:

Incalzirea e cheia sucesului.Inainte de a incepe un meci de k1 executa putina gimnastica pentru ati incalzi muschii.In felul asta vei rezista mult mai mult, pentru ca daca fortezi muschi din prima normal ca ei cedeaza si intervine oboseala.Bea apa plata ( nu sucuri sau altele, eventual la apa pune putina lamaie )si respira adanc, pentru a te oxigena suficient.
Pe mine ma ajuta foarte mult la alergat, nu obosesc cum oboseam inainte. Eventual mai scot 15 chair 20 min.
Sper sa te ajute, multa bafta

| TheQuestionQuestionQuestion explică (pentru 1Tarzy1):

Da dar zic, sa fac cumva sa am mai multa rezistenta, adica sa mi-a maresc, ca sunt tanar, inca pot,

| 1Tarzy1 a răspuns:

Si inca ceva:Cand lovesti incearca sa scoti o cantitate de aer necesara pentru nu a obosi repede.