| Bilii a întrebat:

Salut, cupa care mi-a venit la punga de proteine cate grame are? E recomandat sa iau 1 cupa pe zi nu?

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De obicei 25gr, poți lua și mai multe în funcție de corpul tău.

| Bilii explică (pentru Frank51):

Vad ca pe cupa e numerotat de la 10 la 70

| Frank51 a răspuns (pentru Bilii):

Depinde de unde ai luat proteina, de la myprotein dacă iei are 25gr cupa din pachet.

| Bilii explică (pentru Frank51):

De la gymbeam

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bilii):

Cupa care vine cu proteinele Just Whey de la GymBeam mi se pare ca e cam cat una de-a mea de 60-80ml (nu le am in fata acum ca sa iti spun sigur). Dar Just Whey vin la borcan, nu la punga, deci s-ar putea sa fie diferita cupa pe care o ai tu.
Poti sa consumi mai mult de una pe zi, important e sa nu fie sursa ta principala de proteine. Si fereste-te de proteinele cu arome.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! O cupă de proteine, are in general 50-100g. Pe zi este necesar sa consumi proteine de 3 ori cat greutatea ta corporala.
Depinde si de tipul de proteine pe cate il ai.

| Lrs2015 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Vezi ca poti baga un om in spital cu asa recomandari...
O cupa are in jur de 30 g plina ochi
O persoana sedentara ar trebui sa manance 0.8 ori greutate sa.
O persoana care face sport intens 2g.
Nicidecum 3!
Stai jos iar, nota 4!

| antonyo1802 a răspuns:

Salut poti citii pe punga cate grame are cupa in general are 25 sau 30 de grame si iti mai scrie si cat sa iei pe zi tot asa undeva de 2 3 ori pe zi poti

| nickdamarco a răspuns:

Poti lua oricate cupe vrei tu pe zi. Evident ca acum indicat ar fi sa nu fie asta singura ta sursa de proteine (plus ca o sa te si saturi de ea). 2 cupe (30g fiecare, deci cam 24g de proteina in fiecare) ar trebui sa fie suficient. Restul bagi din mancare.