| azd a întrebat:

Salut, de ieri am inceput sala si vreau sa stiu daca alimtentele pe care le consum sunt bune pentru marirea masei musculare (sunt slab): oua fierte, peste, lapte, orez, pui, fructe, branza cu rosii si nu sunt sigur de laptele cu cereale (cereale gen : chocapic sau viva cu cereale in forma de chocapic ) si ce fel si tip de cartofi sunt buni?

Răspuns Câştigător
| alin100 a răspuns:

Salut.Este foarte bine sa mananci ciorba.Ciorba are multe fibre si ajuta la digestie.Eu mananc zilnic ciorba.O masa a mea este formata dintr-un castron de ciorba, 200g piept de pui si 200 g de orez.
Este ok si untul dar trebuie sa il consumi in cantitati mici, deoarece are foarte multe grasimi, iar pilaful cu carne de pui nu vad de ce nu ar fi bun, vei avea o masa completa:proteine si carbohidrati.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

ai prea multi carbo in dieta ta, mai taie si tu, vezi de o alimentatie bogata in proteine

calorii proteine grasimi
Carne de curca 179 24.5 8.5
Carne de miel 260 18 20
Carne de oaie 181 17 12
Carne de porc slaba 142 20.4
Carne de pui 142 21 6
Carne de vaca slaba 104 20.4
Crap 104 18.9
Ficat de porc 146.2 19 3
Stavrid 114 21 3
Branza de burduf 27.4 27,4
Lapte parf 498 27 24
Telemea de vaci 273 19.4 20.4
Fasole boabe 303 23 1.7
Masline negre 437 20 35
Cascaval 233 25 19
Telemea de vaci 273 19.4 20.4

| Moonlight15 a răspuns:

Adauga migdale, caju, fulgi de ovaz. Daca vrei peste bun iti recomand cod, somon, macrou. Numai manca prostiile alea.

| alin100 a răspuns:

Salut.Alimentele pe care le consumi sunt foarte bune. Fara ele nu ai putea trai.Alimentele cu proteine sunt:carne,peste,oua,branza,lapte,nuci,caju etc., iar cele cu carbohidrati sunt:orez, cartofi, banane, miere.
Proteinele si carbohidratii se numesc macronutrienti.Ca sa pui masa musculara trebuie sa consumi 2 g de proteina per kg si 4 g de carbo per kg.Este ok sa consumi lapte cu cereale.Atata timp cat te vei incadra in numarul de calorii si de macronutrienti, si vei face antrenamente intense, vei lua masa musculara cu siguranta.Succes!

| azd explică (pentru alin100):

Slaut, da-ti cu parerea ce am scris mai sus (cred ca nu ti aparut vreo notificare ) dupa care sa pot da funda. tongue

| azd explică:

Dar, pilaf cu carne de pui, ciorba (nu sunt "ciorbist" dar daca nu mananc ceva lichid intr-o zi nu ma simt prea bine ) unt pe paine astea sunt ok?

| alin100 a răspuns (pentru azd):

Salut.Este foarte bine sa mananci ciorba.Ciorba are multe fibre si ajuta la digestie.Eu mananc zilnic ciorba.O masa a mea este formata dintr-un castron de ciorba, 200g piept de pui si 200 g de orez.
Este ok si untul dar trebuie sa il consumi in cantitati mici, deoarece are foarte multe grasimi, iar pilaful cu carne de pui nu vad de ce nu ar fi bun, vei avea o masa completa:proteine si carbohidrati.

| ionutdaniel98 a răspuns:

Carnea si ouale sunt foarte bune pentru cresterea masei musculare deoarece contin multe proteine iar lactatele contribuie la fixarea vitaminelor in oase si le intareste