| Borgorex a întrebat:

Salut.

Deci. De curand m-am reapucat de sala si as vrea sa ma tin serios de treaba, am mai facut innaitne dar cu multe pauze.
Vreau sa ma ajutati cei pricepu-ti in domeniu, cu o dieta buna si sigura, ce exercitii trebuie sa fac pentru fiecare grupa de muschi si daca se poate sa imi si aratati ( poze, site-uri etc )., un program cu grupele de muschi pe care trebuie sa le lucrez.

Tot odata as vrea sa iau si niste steroizi orali ( pastile ), dar stau prost cu banii deci as vrea ceva pana intr-un milion. Care steroid ar fi cel mai sigur care sa nu iti afecteze foarte mult organe din corp? Ce proteine sau ce creatina ar fi mai bine sa iau?

Va rog, ajutor.

Dauu funda :*

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Priceputi se scrie intr-un cuvant. steroizi nu e acelasi lucru cu suplimente alimentare. steroidul are efecte adverse grave, si oricat si oricum iei vei regreta; pana si dozajele cele mai mici vor ajunge sa te darame. steroidul este un testosteron sintetic, chestie pe care corpul tau o produce natural intr-o masura (mai mare sau mai mica) si nu ai nevoie de surplus decat dupa 40 de ani (si atunci poti lua tribulus care favorizarea crearii, nu este ceva sintetic). nu conteaza daca sunt injectabili sau pastile, steroizii sunt daunatori corpului (de la acnee la cedarea organelor interne, insuficienta hepatica, micsorarea testiculelor => impotenta, cresterea sanilor la barbati, chelie, mustata si voce groasa la femei, pierderea elasticitatii pielii, probleme miocardice si lista continua). suplimentele alimentare in schimb sunt altceva. proteinele, carbohidratii, grasimi, aminoacizi, creatina, carnitina, vitamine si minerale sunt lucruri de care corpul uman are neaparata nevoie sa traiasca, sunt lucruri care le gasesti in mancare si bautura, doar sub forma concentrata. aminoacizi in natura nu gasesti decat sub forma de proteine (lanturi de 50-50000 de amino), asa ca specialistii au creat metoda de a da muschilor proteinele descompuse (aminoacizi) fara sa mai aiba nevoie corpul sa le digere, pierzand timp, cat dupa sala o doza de aminoacizi e foarte utila pentru crestere (cand folosesti greutati mari apar microfisuri la nivelul muschilor, care se umplu cu aminoacizi, astfel muschii cresc). diferenta e ca de la cer la pamant, unele au foarte multe efecte adverse (si nu depinde de tine daca o sa apara sau nu), pe cand celelalte au putine efecte adverse, si predominant apar din cauza celui ce consuma suplimentele fara cap, si nu respecta instructiunile de pe cutii.
daca vrei steroizi anabolici intra pe steroizi.ro si gasesti acolo. daca vrei suplimente poti lua un gainer (daca vrei sa te ingrasi) sau un izolat proteic (daca vrei sa iti mentii greutatea sau sa slabesti). creatina nu ma omor sa o recomand, dar no xplode de la BSN sau jack3d sunt suplimente pre-workout geniale, dar sunt scumpe. pentru proteine orice de la firmele ON, BSN, prolab, sciteh, muscletech, weider, dymatize sunt bune, dar pretul este pe masura. pentru putini bani: pro nutrition, nutritech sau redis (asta e faina cu gust laughing)

| WR104 a răspuns:

Dupa ce implinesti un an de sala poti intreba lucrurile astea da inteleg ca te-ai apucat de foarte mputin timp.
Nu-ti recomand decat proteinele in cazul in care nu le poti consuma din alimente.
Succes!
Vezi si aici http://dietapentrutine.blogspot.com un tabel al valorilor nutritive pentru fiecare aliment in parte si uita de ideea nebuneasca cu steroizii, nu-s de tine.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai ori vrei steroizi ori vrei proteine+creatina, sunt lucruri complet diferite, hotarasta-te