| costel3 a întrebat:

Salut,eu fac cel mult 18 ridicari la bara,dar as vrea sa stiu daca este ceva care sa ma ajute sa fac si mai multe, sa am mai multa putere ca sa rezist.

2 răspunsuri:
| maradona10 a răspuns:

Alimentatia si odihna sunt factori care influenteaza foarte mult pe cei ce fac sala ai grija la astea 2 happy si nu te grabi sa o faci pe arnlod usor usor rabdare

| Pacquiao a răspuns:

Poti incerca sa faci mai multe serii cu repetari MAXIME.In cazul tau 18.
Chiar daca faci pauza 5 minute de exemplu,tu trebuie sa faci cat mai multe serii cu numar maxim de repetari pentru a epuiza cat mai mult muschii, astfel faci rezistenta la efort.
Deci cat mai multe serii cu numar maxim de repetari.
Poti sa numeri numarul total de tractiuni pe care il faci la un antrenament, iar la urmatorul antrenament sa faci mai multe decat de obicei, astfel vei face rezisteta.

O alta metoda ar fi sa adaugi greutate pentru a face ca exercitiul sa fie mai greu, dar nu vei mai face 18 repetari in cazul asta....vei face mai putine,astfel muschiul se va adapta sa depuna efort mai mare datorita greutatii adaugate, iar cand vei face din nou cu propriul corp, vei face mai multe decat inainte.

In fine, daca vrei sa faci cat mai multe tractiuni, iti recomand sa alegi una dintre cele 2 metode de mai sus. happy