| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, eu sunt in perioada de slabire, mananc undeva la 1700 de calorii si am grija de macro. Mananc cata proteina trebuie, carb etc dar nu prea slabesc...mai mult pun masa musculara (am 180 cm 17 ani si 86 de kg )sa mai scad?

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ce obositor! Antrenament, hrana care sa contina atat proteina vegetala si si animala. Alergari, inot coarda. Simplu si eficient. Conteaza sa ai un corp sanatos, modelat, nu sa te hranesti dupa tabele si si gramaje.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa scrii intr-un jurnal absolut tot ce consumi, de cele mai multe ori mancam mai mult decat afirmam, in fapt un studiu a demonstrat ca cei care afirmu ca consuma 1700 de calori consumau chiar si 2500, trebuie scris absolut orice, nu merge ca daca scriem mai putin o sa slabim, trebuie sa fi sincer cu tine, tu mai trebuie sa slabesti 6 kg,dar repet nu mereu ibm spune adevarul, cel mai mult conteaza grasimea abdominala, aia determina tot felul de boli, iti dai seama ce ibm are un culturist, legat de proteine eu recomand daca ai 86 de kg sa consumi undeva la 100 de grame de proteine per zi, unele studi spu ca sla slabire trebuie sa consumam 0, 86 de grame sau 1 gram, dar na cum nu suntem toti la fel este greu, carbo multe fructe dar sa fie bogata in minerale, legume, grasimi sanatoase ca nuci, avocado, somonon, peste gras

| Aoxkajcjw explică (pentru RAY):

Pun tot in myfitnespall tot!

| aXy99 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Vezi ca fie exact produsul tau, ca acelasi produs de la firme diferite poate sa fie diferit la valori nutritionale. Cand vine vorba de mancaruri gatite si combinate j'de mii de ingrediente se schimba treaba. Trebuie sa fii foarte atent.

| mihaigrecu345 a răspuns:

Raspunsul ti-l va da un nutritionist. Majoritatea fac greseala sa manance dupa cum dicteaza unul si altul si dupa tot felul de programe. Nimeni nu are cum sa stie ce asimileaza corpul tau si cum reactioneaza pana nu-ti faci niste analize.

| User61 a răspuns:

Dezbraca-te, uita-te in oglida, apoi intreaba-te daca iti place ce vezi. E simplu.